Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Dişlerde oluşan siyah lekeler

Posted on 0 3.4K Görüntüleme

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, önemli bilgiler verdi.

 

Dişlerimiz neden kararır?

Gündelik hayatta kendimizi ifade edebilmemiz için bembeyaz bir gülüşün önemi yadsınamaz. Sağlığımızın en somut yansıması olan dişlerimizde bazı dönemler kararmalara rastlayabiliriz. Çeşitli nedenlerle oluşan bu lekeler yüzünden diş sağlığını kaybetmemek için önceden önlem almak çok önemlidir.

Beslenme hataları gibi dış etkenlere bağlı olarak dişlerde lekelenmelerle karşılaşırız. Kola, kafeinli içecek ve çeşitli şekerlemeler tükettiğimizde diş minelerimiz zarar görür ve kısa zamanda dişlerin üzerinde lekelenmeler olur. Ayrıca fiziksel ve biyolojik etkenlerde diş sağlımız için bir o kadar etkilidir.

Bunlardan bazıları:

 • Ağız içi hijyenin kötü olması ve çürükler
 • Sigara kullanımı
 • Florit ve demir içeren vitamin destek hapları
 • Uzun süreli diş teli kullanımı
 • Diş protezi, diş kaplaması ya da dolgunun zamanla aşınması
 • Gebelikte ya da erken bebeklikte kullanılan tetrasiklin grubu ilaçlar
 • Diş ya da diş etine travma: bebek dişi ya da diş etinde travma bebek dişinde gri ya da pembe nokta olarak görülür.
 • Sistemik hastalıklar
 • Geçirilmiş ağır yeni doğan sarılığı
 • Diş çıkartma döneminde yüksek ateş
 • Genetik bozukluklar

 beyaz1

Süt dişlerinde neden kararma görülür?

Süt dişlerinin rengi kalıcı dişlere göre daha beyazdır. Bu iki diş, diş değiştirme döneminde yan yana görüldüğünde, aileler kalıcı dişleri daha sarı gördüğü için göz yanılmasından dolayı endişelenmektedir. Fakat diş rengimiz biraz da genetiğimizle ilgili olduğundan, bu gibi durumlarda çocuğunuzun ya da bebeğinizin dişlerinde renk değişikliği ya da lekelenme gördüğünüzde profesyonel bir diş hekimine danışmanızda fayda var.

 

Dişlerde oluşan siyah lekelerin tedavisi

Son zamanlarda diş macunlarının içeriğine, dişlerde esmer lekeler oluşumunu engelleyici etkisi olan maddeler de ilave edilmektedir. Bu noktada sigara tiryakileri için faydalı olan ve diş sararmasını engelleyen özel diş macunlarının da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Diş macunu seçiminde muhakkak florür içeren ve diş aşındırıcı maddeler barındırmayan diş macunlarını tercih etmeliyiz.

Diş lekesinin doğal yollarla tedavisi ise misvak kullanmaktan geçer. Ayrıca eczanelerde satılan ağız ve diş temizleme losyonlarını kullanıp dişlerinizi düzenli fırçaladığınızda bu siyah lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Ancak dişte oluşan siyah lekeleri ciddiye alınmadığı takdirde; leke boyutu zamanla büyüyerek, dişinizde tartar oluşturduğunda profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda, müdahale olarak; polisar denilen bir madde ile dişleriniz temizlenmelidir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir