Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Parkinson hastalığı ölümcül değildir!

Posted on 0 1.8K Görüntüleme

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü, bunu biliyor muydunuz? Peki hiç tanıdığınız bir Parkinson hastası var mı? Yoksa bile ileri ki yaşlarımızda neler olacağını bilemeyiz. O nedenle bu bilgileri bilmekte ve gerek yaşlılarımızı gerek ileri yaşlarda kendimizi takip etmekte fayda var. Unutmayın erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Özel Optimed Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Nurdoğan Yavuz “11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü” dolayısıyla “PARKİNSON HASTALIĞI” hakkında merak edilenleri anlattı…

 

Parkinson nedir?

Parkinson ileri yaşlarda ortaya çıkan, beyindeki dopamin dediğimiz maddenin ya da nöro transmetlerin eksikliği ile ortaya çıkan, hareketlerde yavaşlama, vücutta titreme ve yaşam kalitesinin bozulması ile seyreden bir hastalıktır.

 

Parkinson’un ilk belirtileri neler?

Parkinson’un ilk belirtileri kişinin hareketlerinde yavaşlama, ellerde ya da ayaklarda ortaya çıkan istemsiz hareketler, titremeler en belirgin belirtilerdir. Bunların yanı sıra yürüyüş postürünün bozulması yani öne doğru eğik yavaş adımlarla yürüme de belirtilerden biridir. Bu belirtilerden oluşan yakınmalar zaman içerisinde hızla ilerleyebilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

 

Parkinson hastalığının görülme yaşı…

Bu hastalık ortalama 45 yaş sonrası görülüyor ancak bazı durumlarda çok daha erken görülme ihtimali de vardır. Biz Nöroloji uzmanlarının Parkinson dediğimizde “Parkinson Hastalığı” diye bir kavramımız vardır bir de beynin bazal gangliyonlarında ki hastalıklarında Parkinson’a benzer görüntülerde var, Parkinson’a benzer görüntüler bebeklik, çocukluk yaşlarında dahi görülebiliyor.

 

Parkinson neden olur?

Parkinson hastalığı beynin tabanı olan bazal gangliyon dediğimiz yerdeki dopamin denilen maddenin eksilmesinden olur.  Yaşla birlikte ortaya çıkar ancak bazen bazı enfeksiyon hastalıklarından da ortaya çıkabilir. Parkinson kişisel özelliklerle birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Dopamin eksilmesine sebep olan ya da o bölgenin yapısına zarar veren her hastalık Parkinson’a benzer görüntüler yaratabilir. Bunu bazen bazı ilaçlar yapabilir, bazen yaşanılan bir enfeksiyon sebep olabilir, kafa travmaları yapabilir. Kısacası beyne hasar veren her şey Parkinson’a benzer hastalıklar yaratabilir.

 

Parkinson tedavisi…

Parkinson nöroloji hekimleri tarafından iyi bilinen bir hastalıktır. Çünkü sebep dopamin eksikliğidir, eksik olan dopamini doğru ilaçla ve düzenli kontrollerle tamamlayarak tedavi ettiğimiz sürece Parkinson ile ilgili görülen belirtiler ortadan kalkar. Parkinson ölümcül bir hastalık değildir, ancak kişinin hareketlerinde ve davranışlarında olumsuz değişimler görüldüğünden bu durum kişinin günlük yaşamını etkiler ve yaşam kalitesini oldukça düşürür. Ayrıca Parkinson hastalığı zekâ ve bilişsel işlevlere de pek zarar vermez, daha çok fiziksel zararı olur.

 

Parkinson hastaları ilaçlarını düzenli kullandığı ve doktor kontrollerini de zamanında yaptırdığı sürece ömrünün geri kalan sürecinde kaliteli yaşam sürmeye devam eder. Ancak bu hastalığın tedavisi ilaçları bir ömür ve düzenli kullanmaktan geçer.

 

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir