Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

En sık rastlanan kalp ve damar hastalıkları

Posted on 0 1.5K Görüntüleme

Özel Optimed Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç Dr. Mehmet Güzeloğlu “En sık rastlanan kalp damar hastalıkları” konusunu anlatıyor…

 

Mehmet Güzeloğlu kimdir?

1977 İzmir doğumlu. 1994-2000 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimini tamamladı. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ihtisasını tamamladıktan sonra 2007-2009 yılları arasında Malatya Beydağı Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti gerçekleştirdi. Ardından 2009-2010 yıllarında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde Yardımcı Doç. ve 2010-2011 yıllarında da Dokuz Eylül üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.  2011-2017 yıllarında Özel İzmir Medicalpark Hastanesinde görev aldı. 2014 Mart ayında Doçentlik ünvanı alan Dr. Güzeloğlu evli ve 2 çocuk babasıdır. Güzeloğlu’nun Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayınlanmış 35 makalesi ve Ulusal ve Uluslararası kongrelerde kabul edilmiş 40 bildirisi mevcuttur. Mesleki alanda çeşitli ödülleri bulunan Dr. Güzeloğlunun  hobileri arasında da fotoğrafçılık, trekking, snowboard uğraşıları bulunmaktadır.

 

Kalp Damar Hastalığı nedir?

Kalp vücudumuza kan pompalayan bir organdır. Kalbin çalışması için koroner kalp damarları adı verilen damarlar kalbi beslemektedir. Bu koroner damarlarında ve  aynı zamanda  kalpten çıkan  vücuda kan dağıtan ana aort damarının kendisi ve dallarında zaman içinde oluşan yağ plaklarına bağlı kısmi veya tam tıkanmaları sonucu ortaya çıkan hastalıklara kalp ve damar hastalıkları denir Eğer erken teşhis ve tedavi edilmez ise hastanın ölümüne sebep olacak olayları başlatabilir.

 

En sık rastlanan kalp damar hastalıkları neler?

  • Koroner Arter hastalıkları
  • Kalp Kapağı Hastalıkları
  • Aort Anevrizması

 

Koroner Arter hastalığı:

Normalde kalbi besleyen üç ana damar sistemi bulunur. Bu damar sistemlerinin iç yüzeyleri yıllar içinde yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ya da sigara gibi zararlı maddelerden dolayı zarar görür ve bu damarlarda değişik derecede darlıklar meydana gelir. Bu darlıklar kritik seviyeye ulaştığında  göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, çene ağrısı şeklinde belirtiler ortaya çıkar. Bu şikayetlerle gelen hastalara ön tanı için kalp elektrografisi , ekokardiyografi ya da efor testi gibi ön teşhis yöntemleri uygulanır. Bu hastalıkta, koroner anjiyografiyle kesin tanı konulur ve tedavi seçeneği belirlenir.

 

Kalp kapağı hastalıkları:

Bu hastalıklar doğumsal nedenlere bağlı olabileceği gibi, çocuklukta geçirilen romatizmal hastalıklara, yaşlılığa bağlı kireçlenmeye, çeşitli enfeksiyonlara, kapağın dejenerasyonuna bağlı olarak da görülebilir. Tedavide hastalığın ciddiyetine göre ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi olarakta hasta olan kapak onarılabilir yada protez bir kapak ile değiştirilebilir.

 

Aort anevrizması hastalığı:

Aort atardamarının duvar yapısında meydana gelen bozulma sonucu, bu atardamar çapının normalin iki katına yükselmesine aort anevrizması adı verilir. Yani aort atardamarının balonlaşması anlamına gelir. Balonlaşmanın olduğu aort bölgesine göre hastalık cerrahi veya endovaskuler yani kasık bölgesinden girerek stent yerleştirilmesi şeklinde tedavi edilebilir.

Özel Optimed Hastanesinde hangi tedavileri ne şekilde uygulayacaksınız?

Kalp damar hastalıklarının çalışan veya duran kalpte cerrahi tedavisi yani koroner bypass cerrahisi, kalp kapak hastalıkları cerrahisi ve tamirleri, aort ve periferik arter anevrizmalarının endovaskuler ve cerrahi tedavisi, yine periferik damar hastalıklarının endovaskuler ve cerrahi tedavi, varis cerrahisi ve venöz hastalıklara yönelik laser, radyofrekans, skleroterapi (iğne, köpük) girişimler yapacağız.

 

 

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir