Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

KADINLARIN SAÇLARI HANGİ DURUMLARDA DÖKÜLÜR?

Posted on 0 1.1K Görüntüleme

saç dökülmesiKadınların kabusu: Dökülen ve yerine gelmeyen saçlar!

İşte uzmanından aldığımız görüşlerle saçlarınızın neden döküldüğünü ve en pratik yollardan evde neler yaparak bundan kurtulabileceğinizi anlattık.

Merhaba Pervin Hanım öncelikle sizi okurumuza tanıtarak başlayalım… Pervin Bulgak kimdir, neler yapar?

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Kozmetoloji eğitimi de alarak konumda uzmanlaştım. Fitoterapi ve Kozmetoloji konusunda yurtdışı ve yurtiçi firmalara kozmetik ürün AR-GE çalışmaları ve ürün danışmanlığı yaptım bir dönem. İlk gençlik yıllarımı doğal ortamda geçirmenin ve aldığım eğitimin de avantajlarını kullanarak gün geçtikçe bitkilerin yararları ve etkileri üzerine uzmanlaştım. Bilimsel altyapısını aile büyüklerinin geleneksel reçeteleriyle harmanlayarak çok özel reçeteler geliştirdim şuana kadar. İstanbul’un birçok önemli estetik merkezinde yöneticilik yaptım zaman zaman. Bu merkezlerde de reçetelerimi uyguladım faydalarını test etme şansına sahip oldum ve çok başarılı sonuçlar aldığım oldu. Bir süre birçok ünlüye güzellik koçluğu yaptım, sağlıklı ve kalıcı bir güzelliğe sahip olmalarına katkıda bulundum. Uzun yıllardır ulusal televizyon, gazete ve internet portallarında uzman olarak bilgilerimi okurlarla paylaşıyorum. Çok severek yaptığım işimin basılı olarak kalıcı olması adına iki güzel kitap çıkardım. Bunlar: “Pervin Bulgak’la Güzellik Sırları’’ ve ‘’Pervin Bulgak’la Güzellik ve Yaşam Formulleri’’ adlı kitaplar…

Pervin Hanım kadınların saçları hangi durumlarda dökülür?

Kadınların saçları birkaç sebepten ötürü dökülebilir. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Troid hormone eksikliğinden dökülme gözlenir. Bu durumdaki hastalarda genellikle başın tepe kısmında bulunan saçlarda incelme ve dökülme görülür.
  • Demir eksikliğinden dökülme kadınlarda rastlanan en sık nedendir.
  • Menopoz kaynaklı saç dökülmesi. Menopoza girilmeye yakın ( premenapoz) ve menopoz başladıktan sonra östrojen hormonunun eksikliği saç dökülmesine sebep olur.
  • Hamilelik kaynaklı dökülme. Gebeliğin ilk 4-6 ayında vücutta yaşanan hormone değişimleri yüzünden saç dökülür ve incelir.
  • Yüksek oranda ilaç kullanımı da saç dökülmesine sebep olur.
  • Sık sık perma boya gibi uygulamalara tabi tutulan saçlarda saç kalitesi bozulurken saçlı deride hasar gördüğü için beslenemeyen saç dökülür.
  • Düşük vitaminli ve kontrolsüz yapılan diyetler

Peki, ne kadar sıklıkla ve yoğunlukla olduğunda dökülme sayılır?

Günde 25–100 tel saç kaybı normaldir. Kopan saçlar bu hesaba katılmamalıdır ama saç kopması da yoğunluk eksikliğine sebep olur. Eğer günde 150 ve üzeri saç teli kaybediliyorsa bu durumda saç dökülmesi vardır diyebiliriz.

Sizin bizlere saçlarımızın dökülmesini önlemek için evde yapabileceğimiz önerileriniz neler?

Öncelikle saçımızı soğuk su ile yıkayarak saç kurtarma operasyonuna başlayabiliriz. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini canlandırır. Bununla beraber saçımızı yıkamak için kullandığımız şampuan-sabun gibi preparatları da özenle seçmeliyiz. Örneğin içeriğinde Paraben ve parfüm olmayan ürünler tercih etmeliyiz. Dökülme nedeniyle saçları taramaktan vazgeçmemeliyiz. Mutlaka her gün en az 2 kere saçları taramalıyız. Hatta bu işlem için ucu yumuşak ama masaj etkisi yüksek taraklar kullanmalıyız. Her gün saçları yıkamaktan vazgeçmeliyiz. Her gün yıkanan saç derisi yağını kaybeder bu da saç kökünün beslenememesi gibi bir sorun yaratır.

Büyük sıkıntılardan biri de dökülmeyi durdurduktan sonra eski hacimli saçlara kavuşmak, bunun için kaybettiğimiz saçların geriye çıkması adına bize ne önerirsiniz?

Herhangi bir hormonal sebep var ise öncelikle sebebin tıbben ortadan kaldırılması gerekir. Beslenme disiplinimize mutlaka yemişleri az miktarda ilave etmeliyiz. Örneğin; Badem, fındık, ceviz…Haftalık saç bakımları uygulanmalıdır. Saç kurutma makinesini mümkünse daha az kullanmak bile saç derisinin kendini toparlamasına yardımcı olacaktır.

Sizin harika karışım tarifleriniz var bunlardan saç için olanlardan bir iki tanesini bizlerle paylaşırmısınız?

Tabiî ki memnuniyetle aşağıdaki tariflerim saçlarınız için maske ve serum içeriklidir.

Saçlarınız için maya maskesi tarifi için tıklayın!

Parlak Saç Serumu tarifi için tıklayın!

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir