Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Laporoskopik yöntemle kasık fıtığı ameliyatı olanlar işe daha hızlı dönüyor!

Posted on 0 1.7K Görüntüleme

Kapalı (laporoskopik )Fıtık Ameliyatları hakkında merak edilenler… Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsa Kaman “Laporoskopik Fıtık Ameliyatını“ anlattı.

Ülkemizde özellikle ağır iş yapan sektörlerde çok sık karşılaştığımız bir hastalık olan karın duvarı fıtıklarının en önemlisi kasık fıtıklarıdır. Hastalarımız kasık fıtığı terimini az bildikleri için  kasık ağrısı konusunda hangi uzmana gideceklerini bilememektedirler. Ele gelen kitle kasık ağrısı, ayakta, öksürünce ve spor yapınca artan ağrı ve kasıkta yumurta gibi bir şişliğin olması bize kasık fıtığını düşündürür.

Kasık fıtığı nedir?

Kasık fıtığı kişilerde kasık bölgesinde bir ağrı ile kendini gösteren, aynı zamanda da ele gelen bir kitle, şişlik şeklinde karın duvarı fıtıklarının en önemlisi olan bir rahatsızlıktır.

Kasık fıtığı tedavisi…

Kasık fıtığı tedavisi her zaman cerrahi bir tedavi gerektirir. Çünkü karın ön duvarında oluşan bir defektten dolayı karın içi organlar özellikle bağırsaklar fıtığın içine girer ve ağrı oluşturur. Biz cerrahların fıtığı asıl ameliyat etme sebebi ise ağrı değil bağırsakların fıtık kesesi içinde sıkışarak nekroz yani kangrenleşmesi ihtimalidir. Böyle bir durumda acil ameliyat ve gerekirse çüğrümüş bağırsağın çıkarılması işlemi uygulanabilir.

Önerimiz: Bu tarz durumlara ihtimal vermemek için sıkışmadan önce fıtık ameliyatı olmanızdır.

Fıtık ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Fıtık ameliyatı dünya üzerinde 2 farklı yöntemle çok sık uygulanmaktadır. Bu yöntemler açık cerrahi ve laparoskopik cerrahidir. Açık cerrahide 1980‘lerden bu yana meshli onarım altın standart yöntem olarak uygulanmaktadır. Halen günümüzde cerrahların en çok yaptığı ameliyat açık meshli fıtık onarımıdır. Fakat son zamanlarda artan oranda kapalı yöntem fıtık ameliyatı yapılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise hastaların ameliyat sonrası işe dönüş zamanlarının erken olması, hastaların daha az ağrı hissetmesi ve yara yerinin daha kısa zamanda iyileşmesidir.

Kapalı fıtık cerrahisinin zorlukları neler?

Kapalı fıtık cerrahisinin dezavantajı ise anatomisinin zor olması cerrahlar tarafından öğrenme eğrisinin uzun sürmesi ve hayati organların yaralanma riskinin daha fazla olmasıdır. Bunun önlenebilmesi için ekip olarak ameliyata girmek tecrübenin ve deneyimin yüksek olduğu merkezlerde ameliyat olmak tercih edilmelidir.

Optimed Hastanesinde bu işlem uygulanıyor mu? Nasıl?

Biz Optimed Hastanesi Genel Cerrahları Op. Dr. Tahir Sarıçam ve Op. Dr. İsa Kaman olarak bu operasyonlara birlikte giriyor, kapalı fıtık ameliyatını talep eden hastalarımıza gerçekleştiriyoruz. Çünkü cerrahi işlemler güven, sabır ve ekip işidir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir