Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Hamile Yogası yap sakin bir bebeğin olsun

Posted on 0 1.4K Görüntüleme

Hamile yogası ile bebeğinizi stresten uzak tutun!

Hamilelikte bebeğin ve annenin huzuru için yapılması gereken şeylerden biri de yoga egzersizleri.

Anne adaylarının bedensel farkındalığını artırabilmeleri ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için yoga egzersizi yapmaları öneriliyor.

Hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak en iyi şekilde geçmesini sağlayan bu eğitim, bebeklerin kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Pozitif Enerji Spor Merkezi Kurucularından Burcu Levent’ten hamile yogasının önemini anlatmasını istedik.

Anne adaylarının iş ortamında yaşadığı yoğun stres ya da hamilelikle ilgili duyulan olumsuz haberler anne adayını ve doğrudan bebeği de etkiliyor.

24’üncü haftasında bebek annenin mutluluğunu ya da üzüntüsünü hissedebiliyor bu da bebeğin beyin fonksiyonlarını, bebeğin davranışlarını etkileyebiliyor. Bu yüzden hamilelik sürecini sakin geçirdiyseniz bebeğiniz doğduktan sonra daha sakin olmasına, başka bir çalışmaya göre de annenin hamilelikteki stresi çocuğun hiperaktif olmasına, duygusal problemler ve davranış bozuklukları göstermesine sebep oluyor.

Hamilelik sürecinde yaptığınız yoga, vücudunuzdaki fizyolojik dengeyi sağlıyor, rahat, mutlu, olumlu bakış açısı sağlıyor.

Yoganın rahatlatıcı tekniklerini bebeğiniz de hissediyor

16’ıncı haftasında bebek dış seslere tepki vermeye başlıyor, artık anneyi duyabiliyor. Müzikle, yogayla geçirilen hamilelik bebeğin doğduktan sonraki davranışlarını doğrudan etkiliyor. Bebek zihinsel anlamda da anneden besleniyor. Her anlamda sağlıklı ve mutlu olan anne, bebeğin de uyumlu ve huzurlu olmasını sağlıyor.

Hamilelikte spor yapmak hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı için önem taşıyor.

Bebeğin ağırlığı gün geçtikte artacağından, annenin kas ve iskelet sisteminde değişiklikler meydana gelecektir. Hamilelikte ve öncesinde spor yapmış anne adaylarında ise güçlü kaslar, doğumun kolaylaşmasını sağlıyor.

Yoganın anne adayına olan etkisi nelerdir?

Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal, duygusal ve zihinsel değişiklikler, anne adayının depresyona girmesine hatta bebeğe öfke duymasına neden olabiliyor.

Hamilelere özel yoga teknikleriyle anneler daha rahat ve stresten uzak kalabiliyor.

Yoga sayesinde annelerin bebekleriyle olan iletişimi güçleniyor, bebeği daha iyi hissedebiliyor. Hamilelik döneminde yaşanan bulantı, baş dönmesi gibi durumlar yoga yapan kişilerde daha az görülüyor.

Yogayı doğru eğitmenlerle ve doğru tekniklerle yapmak, vücutta kalıcı hasara yol açmaması için çok önemli.

Hamileliğin ilk üç ayında eğer anne adayının öncesinde egzersiz geçmişi yok ise yeni bir egzersiz programına katılmasını tavsiye etmiyoruz.

Hamileliğin 3 ay sonrasında anne adayları tarafından başlanan ve düzenli olarak yapılan yoga, kas gücünü geliştiriyor ve sağlıklı bir omurga kazanmalarını sağlıyor.

Hamile yogası egzersizleriyle bedensel farkındalığı artırılıyor ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeleri için anne adayları hazırlanıyor.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir