Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Dış gebelik nedir?

Posted on 0 1.2K Görüntüleme

Op. Dr. Aylin Akıncı, dış gebelikle ilgili sorularımızı yanıtladı…

Son zamanlarda kadın doğumdan çıkmaz oldum, çeşitli vajinal akıntılar, kasık ağrıları, adet gecikmesi derken başladı kadın doğum maceram diye aklımdan geçiriyordum. Bu esnada katıldığım bir gezide bir kadınla tanıştım hikâyesi hem inanılmaz hem de korkunçtu. Ondan dinlediğim hikâyenin en aklımda kalan kısmı “yine dış gebeliktir, hemen alın bebeği” cümlesi oldu. Sonra internetten bakayım araştırayım dedim, kendim için evham yapmaya başladım. Ve en sonun işin bir uzmanını bulup bu konuda sizler adına da merak ettiklerimi sorayım dedim. İşte Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı’ya dış gebelikle ilgili merak ettiğim ne kadar soru varsa sordum ve cevapları sizler için hazırlandı.

 

Dış Gebelik Nedir?

Gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan rahim içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesi sonucu oluşan normal dışı bir gebelik durumudur.

 

Dış Gebelik Neden Olur?

Rahim içine geçişi geciken döllenmiş yumurta dış gebelik şeklinde gelişir. Bunun 5 en önemli sebebi var. Mekanik, fonksiyonel, kısırlık ve yumurtlama tedavisi, korunma yönteminde başarısızlık ve son olarak ileri yaş.

 

Aylin Hanım peki bu sebepleri biraz tanımlayabilir miyiz okurlarımız için?

1) Mekanik sebepler: Tüpe ait geçirilmiş ameliyatlar sonrası tüp cidarının bozulması sonrası oluşan gebeliklerde, Pelvik bölgeye ait geçirilmiş enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, özellikle tüplerin enfeksiyonu (salpenjit) sonrası tüpün iç yüzeyinin hasarlanması sonucu kısmen veya tamamen tıkanması sonrasında oluşan gebeliklerde dış gebelik ihtimali artar. Apandisit ve yumurtalık ameliyatı sonrası oluşan karın içi yapışıklıklar nedeniyle dış gebelik oluşabilir. Ya da son olarak tüpün yapısal anomalilerinde de oluşabilir.

2) Fonksiyonel (işleve bağlı) sebepler: Tüplerin hareketinde değişme: Sadece progestin içeren doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları ve yumurtlama tedavileri .

3) Kısırlık ve yumurtlama tedavileri

4) Korunma yönteminde başarısızlık

5) İleri yaş

“ Vajinal duş dış gebelik riskini 2 kat artırır.”

Dış Gebelik yaşadığımızı nasıl anlarız?

Dış gebelik çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Belirtiler adet gecikmesi, düzensiz lekelenme tarzı vajinal kanama ve karın ağrısıdır. Bazen çok sinsi seyrederek hiç belirti vermeyebilir. Hasta gününe yakın adet olabilir ve geç dönemde tüpte hasar ve kanama varsa karın içi kanamaya bağlı olarak hastada ani gelişen şiddetli karın ağrısı ve yaygın hassasiyet gibi ciddi bir tablo ile ortaya çıkabilir. Bu durumda kan basıncı düşerken nabızda artış izlenir. Hastada halsizlik, baygınlık hissi ve göz kararması gelişir. Hastaların %25’inde şok bulguları görülebilir

 

Dış Gebelik ne kadar süre devam eder?

Tanı konulmamış dış gebelik yerleşiği yerde büyüyemeyeceği boyuta geldiğinde dokuda yırtılma ve karın içi kanama olup, akut tablo ortaya çıkarana kadar veya tanı konulduysa medikal veya cerrahi tedavi olana kadar devam eder. Nadir olarak ta kendiliğinden gerileyip vücut tarafından ortadan kaldırılır.

 

Dış Gebelik tekrarlar mı?

Dış gebeliğin tekrarlama şansı etkilenmiş tüpün onarılmasından ya da alınmasından bağımsız olarak %10 civarındadır.

 

Dış Gebelik geçiren kişi bir sonraki hamileliliğinde nelere dikkat etmelidir?

Enfeksiyonlardan korunmalı, sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları ve ertesi gün hapları kullanmamalı, korunma yöntemi olarak rahim içi araç (spiral ) kullanmamalıdır.

 

Dış Gebelikte en büyük risk nedir?

Dış gebelik tanısı geç konulur ve dış gebelik bulunduğu yerden rüptüre(yırtılma) olursa, karın içi kanama oluşur. Hastada halsizlik, baygınlık hissi ve göz kararması gelişir. Hastaların %25’inde şok bulguları görülebilir. Bu hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur.

 

Röportaj: Nuran Başyurt

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir