Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

BİZ KADINLARI MUTSUZ EDEN ŞEY: VAJİNAL KURULUK!

Posted on 0 838 Görüntüleme

Östrojen hormonu vajinayı nemli tutmaya yardımcı olur.

Atrofik vajinit olarak da bilinen vajinal kuruluk, kadınlarda sık görülen bir durumdur. Özellikle postmenopozal kadınlarda en sık olmakla birlikte, her yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda hiç belirti vermezken, bazı kadınlarda vajinal rahatsızlık veya kaşıntı ya da anormal vajinal akıntı, yanma, cinsel ilişkide ağrı gibi vajinal kuruluk belirtileri görülebilir. Eğer kendinizde vajinal kuruluk olduğunu düşünüyorsanız önerimiz sizin için en doğru olan tedavi hakkında doktorunuzla görüşmenizdir.

Östrojen hormonu vajinayı nemli tutmaya yardımcı olur. Vajinal kuruluk yumurtalıkların ürettiği östrojen miktarının azalmasından meydana gelebilir. Hayatın belli zamanlarında kadınlarda östrojen üretimi düşer ya da vücut tarafından daha az östrojen üretilir.

Genellikle vücutta östrojenin düşmesine sebep olan nedenler:

  • Menopozun yakınlaşması veya menopoz sonrası
  • Yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi veya kanser için pelvis radyasyon tedavisi sonrası
  • Emzirme, özellikle bebek sahibi olduktan sonra
  • Tamoxifen, danazol, medroksiprogesteron, löprolid veya nafarelin gibi bazı ilaçları kullanırken.(Bu ilaçlar kesildiği zaman, östrojen tekrar normal üretilir.
  • Sigara

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir