Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Bal bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Posted on 0 563 Görüntüleme

Havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bu günlerde, mevsim değişikliğinin etkisiyle soğuk algınlığının ve mevsimsel hastalıkların görülme sıklığında da ciddi bir artış var. Mevsim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan ve büyük küçük herkesi etkileyen bu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz şart. Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik belirtileri önemlidir. Soğuk algınlığına karşı direnç kazanmak için doğal ilaç olarak baldan faydalanabilirsiniz. Anavarza Bal İşletme Müdürü ve Gıda Mühendisi Burcu Sezen bu konudaki görüşlerini paylaştı.

 

Doğal ilaç bal yüksek vitamin ve mineral deposudur!

Doğanın mucizesi balın yaklaşık %80’i frutoz ve glikoz şekerinden %20’si ise sudan meydana geliyor. Bal gün içi ısı farkının olduğu yerlerde soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösterir. Ayrıca ağız ve boğaz hastalıklarında da doğal bir ilaç olarak kullanılır. Soğuk algınlığından korunmada veya hastalığı hafif atlatmada baldaki antimikrobiyel etkinin yanı sıra fruktozun kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliği de faydalı olur.

 

Hastalıklardan korunmak için Dünya Sağlık Örgütü de balı öneriyor!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, hastalıklardan koruyucu besinler arasında önerilen bal, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için üst boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelir. Düzenli tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendiren ve vitamin, mineral açısından oldukça zengin olan bal çaylara ya da yoğurda karıştırılarak da rahatlıkla tüketilebilir.

 

Hastalıklardan korunmak ve semptomları azaltmak için hazırlanabilecek ballı karışım önerileri:

 Nezleye karşı: Balı süt veya limon ile karıştırarak tüketmek nezlenin etkisinin kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Kuru öksürük: Balı ılık suyla karıştırarak şerbet halinde tüketmek veya toz zencefil ile karıştırarak macun halinde yemek kuru öksürüğün ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi boğaz ağrılarına karşı da etkili bir ağrı kesicidir.

 

Soğuk algınlığı: Bal ve tarçınla hazırlanacak karışımın en az üç gün boyunca düzenli olarak tüketilmesi vücudun dinçlik kazanarak hastalıktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 Üreticilerine güvendiğiniz balları tercih edin

Bal tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, satın alınan balın güvenilir üreticilerden tarafından piyasaya sunulan ambalajlı ürünler olması gerekir. Bal satın alırken ürünün etiket bilgilerine, Gıda ve Tarım Bakanlığının izinlerine, kalite sistem belgelerinin varlığına, bu ürünü satan noktanın güvenilirliğine dikkat etmelisiniz.

 

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir