Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

22 adımda bahar temizliği nasıl yapılır?

Posted on 0 312 Görüntüleme

Bir cumartesi gününüzü, yanınıza mutlaka destek birini de alarak tam günü bu işe ayırın. Öncelikli olarak tüm halılarınızı toplayın ve yıkamacıya verin.

bahar temizliği (2)

Daha sonra tüm evin tavan ve duvarlarında oluşmuş olma ihtimaline karşı uzun bir fırça yardımıyla tozları alın, bu esnada tüm camları açık tutmalısınız hem sağlığınız hem de evinizin havalanması için.bahar temizliği (3)

Daha sonra camları silmeli, demirleri boyası eskimemişse yıkamalısınız. Camlarınız pimapense pimapen kısmını ciflemenizi öneririm. Siz bunu yaparken tül ve perdelerinizde mis kokulu deterjan eşliğinde yıkanıyor olmalı.

bahar temizliği (4)

Kapılarınız beyaz ya da krem rengi ise ciflemenizi öneririm, koyu renkli ise biraz çamaşır suyu kullanarak silmeniz yeterli olacaktır. Ama ahşap ya da ahşap görünümlü ise mutlaka son olarak ahşap temizleyiciler ile üzerinden geçip parlamasını sağlayabilirsiniz.

bahar temizliği (5)

Ardından koltuklarınızın fermuarlı çıkan bölmelerini çıkarıp yine aynı şekilde mis gibi bahar tazeliği kokan detarjan ile yıkamalı ve çıkarılamayan bölümlerini de hafif nemli ve aynı kokulu deterjan ile silmelisiniz.

bahar temizliği (6)

Evde sabit olan tüm eşyalar yerinden oynatılmalı, arkası ve altı ne kadar uzun süredir ulaşamadığınız alan varsa süpürülmeli, silinmeli, kuruması ve havalanması için biraz öyle bırakılmalı.

bahar temizliği (7)

Hatta imkanınız varsa yemek masası ve oturma gurubunu yer değiştirip evinizin havasını değiştirmelisiniz. Ya da konsol ile masanın duruş şeklini değiştirmekte yeterli olabilir.

bahar temizliği (9)

Bahar temizliğinin en önemli adımlarından birisi ise çekmeceler, dolap içlerinin boşaltılması uzun süre kullanılmadan duran eşyaların gerekliliğinin kontrol edilip ihtiyaç sahibine verilmesi. Ve 1 sene boyunca bir kere bile ihtiyaç duyup giyinmediğiniz tüm kıyafetlerinizi sizinle bedeni uyumlu bir ihtiyaç sahibine hediye etmenizdir. Çünkü asıl arınma fazla eşyalardan kurtulmakla başlar.bahar temizliği (10)

Yatak odası ve misafir odasında mutlaka yataklarınız vardır. Eğer bu yataklarda baza söz konusu ise mutlaka bazanın içi boşaltılmalı, önce ıslak ardından kuru bir bezle silinmeli ve uzun bir süre havalandıktan sonra içindeki eşyalar kontrol edilerek yerleştirilmeli. Kontrol edilmeli çünkü geçen sene “mutlaka lazım olur” diyerek sakladığınız bazı parçalar bu kez baktığınızda “hiç gerek yok” diyeceğiniz bir parça haline gelmiş olabilir.bahar temizliği (11)

Eğer mutfak malzemelerinin ( yiyecek) bulunduğu bir kiler dolabınız varsa mutlaka boşaltmalı, havalandırmalı ve içlerindeki tüm yiyecekleri tarihleri ile kontrol edip yeniden yerleştirmelisiniz.bahar temizliği (12)

Mutfakta tüm yıl boyunca gördüğünüz ve dayanamayıp aldığınız bir sürü mutfak kapları vardır. Bunları da yine aynı şekilde dolap içlerinden çıkarıp dolabı temizledikten sonra gerçekten işimize yarayacak olanları yerleştirmeli ve geri kalanları ihtiyacı olabileceğine inandığımız kişilere vermeliyiz.bahar temizliği (13)

Evlerin görünmeyen yerleri unutulmamalı. Yatak altları, dolap arkaları, duşakabin altı gibi…bahar temizliği (14)

Ayakkabılık, evin her mevsim ayrı bir ilgiye ihtiyaç duyan bölümü bence. Önce tüm ayakkabıları çıkarıp bu sene 1 kere bile giymediklerimizi, ardından giyinip ama artık seneye giymem dediklerimizi ayırıp yine ihtiyaç sahiplerine verilmeye uygunsa vermeli, değilse çöpe atmalıyız. Ardından temizlediğimiz ayakkabı dolabımızın içine mevsimine uygun ayakkabılar konmalı ve diğerlerinin içlerine gazete kağıdı koyarak kutularına yerleştirip kaldırmalısınız.bahar temizliği (15)

Kullanmayacağınız tüm elbise, ayakkabı vs eşyaların olduğu alanlara küçük kecelerde lavanta tohumları koymak hem o bölgedeki eşyalarımızın güzel kokmasına hem de çeşitli haşerelerin uzak kalmasını sağlar.bahar temizliği (16)

Duvardaki tüm fotoğraflar indirilmeli ve tozları mutlaka alınmalı, hatta bir ikisinin yeri duruşu değiştirilerek eve yenilik katmalısınız.bahar temizliği (17)

Evdeki tüm ampul ve avizeleri sprey deterjan ve bir bez yardımı ile mutlaka silin.bahar temizliği (18)

Buzdolabının tamamını boşaltın, çıkabilir – takılabilir ne kadar parçası varsa hepsini çıkarın ve sıcak su – deterjan ile yıkayın.Yine aynı şekilde bir temizleme suyuyla tüm dolabın içini ve dışını iyice temizleyin, ardından parçalarını tek tek kurulayıp geri koyun.bahar temizliği (19)

Eğer fırınınız, çamaşır makineniz ve bulaşık makinenizin kendini temizleme özelliği varsa mutlaka bu özelliğinden yararlanarak temizlenmesini sağlayın.bahar temizliği (20)

Yatak odasında ve misafir odasındaki tüm yastık, yorgan, yatak örtüsü gibi ne kadar ürün varsa hepsini balkon ya da bahçede havalandırın tüm gün.bahar temizliği (22)

Tüm banyo fayanslarını, duşakabinin iç ve dış tüm yüzeyini cifle ovun, ardından iyice durulayın. Ve mutlaka kurulama yapın her bir noktaya. Banyo paspaslarını mutlaka çamaşır makinesinde yıkayın.

bahar temizliği (21)

Patates ve soğan sepetiniz varsa bunları mutlaka balkon ya da bahçede bir bez üstüne dökün, ardından sepetlerinizin ağzı açık kalack şekilde akşama kadar güneşte hava almasını sağlayın.

bahar temizliği (23)

Unutmadan söyliyeyim tüm çalışmaları yaparken şunları asla atlamayın, arka fonda mutlaka neşeli müziklerin çaldığı bir radyo frekansı açık olsun. Yemek molası vermeyi asla unutmayın ve 1 ya da 2 kere de kahve molası iyi gelecektir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir