VEBA!

vebaGünümüz hastalığı olmamasına rağmen insanın ismini bile duyduğunda başına gelme ihtimalinden korkutacak derecede kötü bir hastalık öyle değil mi? Kim bilir geçmişte kimlerimiz bu hastalıktan öldüler.

Şu son iki haftadır zamandan kaynaklı olsa gerek Muhteşem Yüzyıl dizisinde bu konu fazlasıyla işleniyor. Yalnız ne kadar da kötüdür ki dikkatimi çeken bir şey var. O dönemde bile insanlar başka bir insana kötülük yapmak için herhangi bir hastalığı kullanabiliyorlar.

ÖRNEK: Veziri Azam Paşa ( Ayaz Paşa ) görevinden edilmesi için koynuna vebalı bir cariye sokuluyor…

Peki, nedir bu veba?

Veba, yersinia pestis adındaki bakteri tarafından oluşturulan enfeksiyon hastalıklarına verilen genel isimdir.

Antik Çağlar’dan itibaren tanınmış bir hastalıktır. Lakabı ¨Kara Ölüm¨dür.

Orta Çağ’da 1347–1353 arasında, Avrupa nüfusunun üçte birinin kaybedilmesinden sorumludur. (Ayrıca bu hastalık 1347–1348 yılları arasında Venedik nüfusu 130.000 iken 70.000’e düşmesine neden olmuştur.) Modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Gelişmiş ülkelerin tamamında ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Asya ve Afrika kıtalarının bazı bölgelerinde hâlen görülebilmektedir.

Kendini 4 şekilde gösterebilir:
· Bubonik
· Septisemik
· Pnömonik
· Gastro-intestinal

Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir. Ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar.

Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir.

Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir.

Belirtileri:
Aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık.
Dil de kahverengi ve kurudur.

Yapılacak ilk iş hastayı tecrit etmektir. Çevresindeki sağlıklı kişiler koruyucu aşı olmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*