Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Eski neslin kayınvalidelerinin yaptığı eziyetler

Posted on 0 747 Görüntüleme

Bir gurup 50 – 60 arası kuşak kadınları ile yaptığım sohbetten çıkan kayınvalide eziyetlerini yazmadan duramadım. Buyurun bakalım hanginizin kayınvalidesi süpürgesiz cadı…

Karı koca yan yana aynı koltukta oturduğu an “bu yana gel herkes biliyor karı koca olduğunuzu” sözü ile asla çiftleri yan yana oturtmazlarmış.

Hem evlendirir hem de yıkanmalarını yani yatmalarını problem eder izin vermezlermiş. Yani gece birlikte olduktan sonraki yıkanma safhasında olması gereken tüm malzemeleri ( odun, kazan gibi ) ortadan kaybetmek gibi.

Çocuklarını isimleri ile çağıramazlarmış bu kesinlikle ayıplanırmış.

Kocalarına isimleri ile bile seslenemezlermiş çünkü bunu saygısızlık olarak algılarmış kayınvalide ve kayınpeder, onlarda “huuuu”, “Heyyyyy”,  “herif”, “bey” gibi kelimler kullanırlarmış. Bu konuda da benim de komik bir anım var, annem rahmetlik babama “herif” diye seslenirdi ve babam her seferinde kızardı “benim bir adım var hatun” diye, sonra bir gün dayanamadı isyan etti, “bana bir daha herif deme, herif demek eşek demekmiş, ben eşek miyim?” dedi ve bu iletişim son buldu, haaa derseniz ki isimle çağırma safhasına mı geçti J tabiî ki hayır “huuu” safhasına geçti sadece.

Diyelim ki çocuğunuz kayınvalide ya da kayınpederinizin kucağında ve ağlama krizine girdi ya da oradan onu almanız gerekti, bu mümkün değil! Çünkü bunu da ayıp görürlermiş, o kuşak sanırım bu yüzden kendi çocuklarını dokunarak sevememişler. Şimdi anlıyorum 80 kuşağı bir çocuk olarak sevgi eksikliğimin asıl kaynağını.

Gelin kaynana aynı evde yaşıyorlarmış. Ve o dönemde kaynana kalkar gelin kalkar, kaynana yatar, gelin yatar, her şey yemekte dahil kaynanaya göre yaşanırmış.

Gelinler kayınpederleri ile asla aynı masada yemek yemezlermiş. Ayakta ve ağızları örtü ile kapalı şekilde beklerlermiş.

Gelinler kayınpederlerinin yanında asla konuşmazlarmış, o kadar ki sorulan soruya bile yanıt vermez öylece bir dilsiz edasıyla devam ederlermiş hayatlarına.

Eskiden kınalarda bir önceki gelinin ağzını yüzünü kapatıp yüklüğe ( kınası yananın çeyizi ) önüne direndirip kınaya gelen misafir kadınlara gösterirlermiş.

Sanırım dünyanın en şanssız kuşaklarından biri bu kuşak.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir