Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

KANSERDE YORGUNLUĞU YENMENİZ İÇİN 8 İPUCU…

Posted on 0 691 Görüntüleme

Kanser tedavisinde yorgunluk hissi, tedavinin şekline göre değişir.

Yorgunluk; kemoterapi, radyoterapi veya biyolojik ajanlarla yapılan kanser tedavisinin en sık rastlanan yan etkilerinden birisi olarak biliniyor. Kanser tedavisine bağlı yorgunluk, tedavi bitiminde azalabileceği gibi tedaviyi takip eden zamanlarda devam edebiliyor. Yapılan araştırmalar tedavi sırasındaki yorgunluğun dikkate alınması gerektiğini gösteriyor.

Yorgunluk; kanserin yarattığı kansızlık, hormonal değişiklikler ve solunum sıkıntısı kaynaklı olabiliyor ve tedavisi sonlandırılmış olsa da ileri evre kanser hastalarında da görülebiliyor.

Yapılan çeşitli araştırmalar, sağlıklı kişiler ile kanser tedavisi gören kişiler karşılaştırıldığında tedavisi başarı ile sonuçlanan hastaların diğer sağlıklı kişilere göre daha belirgin ve daha yoğun yorgunluk yaşadığını gösteriyor. Kanserle ilişkili kronik yorgunluk aynı zamanda psikososyal problem, kötü hayat kalitesi ve somatik şikâyetlerden de etkileniyor.

Neolife Tıp Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Duygu Derin kanser hastaları için bilgiler paylaştı.

Kanser tedavisi nedeniyle yaşanan yorgunluğu gidermenin ipuçları:

1) Dinlenin ama çok fazla değil. Günü planlayın ve 30 dakika veya daha az olacak şekilde molalar verin. Her gece 7-8 saat uyumayı ihmal etmeyin. Eğer uykunuzda sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

2) Mümkün olduğunca hareketli olun. Düzenli olarak orta seviyede; özelikle yürüyüş, egzersiz yapın.

3) Günlük işlerinizi planlayın ve her gün nasıl hissettiğinizi yazdığınız bir günlük tutun. Doktor veya hemşireniz size yorgunluğunuzu 0-10 arası derecelendirmenizi, şeklini ve bu yorgunluğu neyin daha iyi veya kötü yaptığını sorduğunda günlük tutmanız, işinizi kolaylaştıracaktır.

4) Enerjinizi idareli kullanın. Önceliklerinizi belirleyin ve ona göre plan yapın. Aktivitelerinizi güne yayın ve mola vermeyi ihmal etmeyin. Yüksek ısıda ve uzun süre ayakta kalacak aktivitelerden uzak durun. Uzun süreli sıcak duş ve banyolardan kaçının. Sık kullandığınız eşyaları, kolay ulaşılabilir yerlere koyun.

5) Yardım alın. Sizi yorabilecek temizlik, yemek vb. işler için aile ve arkadaşlarınızdan yardım alın. Yapabileceğinizden fazlası için kendinizi zorlamayın.

6) Destek alın. Bir destek grubuna katılın. Duygularınızı başkalarıyla paylaşmak yorgunluğun ağırlığını azaltabilir. Destek grubuna ulaşmak için doktor veya hemşire veya konuyla ilgili kurum ve kişilere başvurabilirsiniz.

7) İyi beslenin, bol su ve meyve suyu için. Her gün en az 2,5 kase meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Vücut sağlınız için yeterli protein ve kalori alın.

8) Doktorunuzu arayın. Eğer yataktan çıkamayacak kadar halsiz hissederseniz, dengenizi kaybeder veya düşerseniz, başınız dönerse, uyanma problemi yaşarsanız veya yorgunluk hissiniz artarsa doktorunuzu arayın.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir