Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Stevens Johnson Sendromu nedir?

Posted on 0 875 Görüntüleme

Stevens –Johnson Sendromu (STS) nedir, ne değildir, nasıl geçer, kimler bu rahatsızlığa yakalanıyor? İşte bu konuda merak ettiğiniz soruların cevapları bu haberde…

Stevens Johnson sendorumu hayatı tehdit edebilecek derecede şiddetli reaksiyonlara neden olabilecek, özellikle deri ve mukozalar olmak üzere tüm vücutta belirtileri görülebilen bir tablodur. Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Pınar Arat bu konuda ki görüşlerini paylaştı.

Aslında bir aşırı hassasiyet reaksiyonudur ve vücudun hassasiyet gösterdiği şey hastaların neredeyse %50’sinde kullanılan ilaçlardır. İlaçlar dışında bu derecede aşırı hassasiyet reaksiyonu yaratabilecek şeyler bazı kimyasallar, aşılar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar da olabilir.

İlaç alımından bulguların ortaya çıkmaması kadar geçen süre yaklaşık 1-3 haftadır. İlk bulgular ateş, halsizlik ve eklem ağrıları şeklindedir. Daha sonra deride yanma hissi, kaşıntı, hassasiyet başlar. Bu arada ağız içi ve etrafında da hassasiyet ortaya çıkar. Bu dönemi hızla kızarık deri döküntüleri, yanık benzeri deride soyulacak şekilde döküntüler, ağız içi ile etrafında kabarma ve yaraların döküldüğü dönem izler. İlk bulgular yüzde, kol ve bacaklarda iken birkaç saat ile gün arasında tüm vücuda yayılabilir ve adeta yanık benzeri bir tablo ortaya çıkar. Haftalık sadece deri ve mukozalarda sınırlı kalmayabilir. Kalpte, dolaşım sisteminde, akciğerde, böbreklerde bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu durumda hayatı tehdit edici olabilir.

Herhangi bir ilacın ya da maddenin böyle bir reaksiyona neden olması için kişinin o ilaca karşı yüksek derecede hassasiyet ve alerjisi olması gerekir. Her ilaç alımında ve herkeste kolaylıkla ortaya çıkabilen bir tablo değildir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir