Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

İçinde iyilik var!

Posted on 0 1K Görüntüleme

Doğal tarım ile yetiştirilen meyvelerin  #içindeiyilikvar

Kaşık ve kavanoz mama üreticisi Hero Baby, ürünlerinde kullandığı elmaları tedarik ettiği Niğde’deki elma bahçesine bir gezi düzenledi. Bu hasat gezisinde, doğal tarımla yetiştirilen elmaları topladık, toplarken de bir yandan markaya aklımıza takılan soruları sorduk ve cevaplarını aldık.

14457347_10155168355805606_7703924953833855757_n

130 yıldır annelerden ilham alarak ürettikleri her bir ürüne anne hassasiyeti gösterdiğini söyleyen marka bunu mamalarında ki kullandıkları meyveleri doğal tarımda yetiştirdiklerini gösterdiler. Tarlalardan birinde herhangi bir aksilik olması durumunda mağdur olmamak için her bir meyveden alternatif şehirlerde çiftçilerle çalışıyorlar. Muz ve Avokado dışında mamalarında bulunan tüm meyveleri Türkiye’de ki çiftçilerden tedarik ediyorlar. Gezide markanın kullandığı elmaları birebir görmek, ağaçtan toplamak, tarlanın sahibi çiftçi Mustafa amca ile konuşup aklımızdaki sorulara cevap bulmak iyi geldi.

Bebekler küçük birer yetişkin değildir o nedenle beslenmeleri de yetişkinlerden farklıdır unutmayın. Hero Baby, Türkiye’de bebek beslenmesine uygun meyve yetiştirilmesine yatırım yapan markalardan biri. Bu markaya ait kavanoz mamalarda kullanılan meyvelerin tarım ilacı gibi zararlı maddeleri içermediğini öğrendik. Marka bahçe seçimini özenle yapıyor ve yaptıktan sonra da bahçelerin toprağından çevre bahçelerdeki üretime; çiftçi eğitimlerinden yetiştirilen meyvenin hasat yöntemine kadar pek çok konuda eğitim, değerlendirme ve denetimlerini sürdürüyor.

 

herobabynigde3

Bu bahçelerden alınan ürünler mutlaka çeşitli testlerden geçirilerek tarım ilacı kalıntısı içermediği her defasında kontrol ediliyor. Herhangi bir kalıntı bulunması durumunda o bahçenin meyvesi hasad edilmiyor, çiftçilerle yapılan sözleşmelerdeki en hassas maddelerden birisi bu. Marka tedarik ettiği tüm bahçelerde fidan dikimi, büyüme ve çiçeklenme gibi süreçleri uzmanlarla takip ediyor, yapılan zirai uygulamaları sürekli olarak denetliyor. Çünkü önemli olan unsur ürünlerde kalıntı olmaması, dalında tam olgunlaşması, toprak ve sudan kaynaklanabilecek zararlı maddelerden korunmuş olması. Sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde ise zararlı böcekleri ilaçlarla yok etmek yerine, onları yararlı böceklerle kontrol altında tutarak, ürünlerinde zirai kalıtım bulunmamasına da dikkat ediyor.

 

Markanın elmalı tüm ürünleri Niğde, Çanakkale ve Erzincan’daki elma bahçelerinden tedarik ediliyor. Niğde’de ki bahçe 400 dönümlük bir arazide, yaklaşık 2000 ağaç var, bu bahçeden 4 çeşit elmanın hasadı yapılıyor.

herobabynigde5

Peki, hasad nasıl yapılıyor?

Hasat işleminde, ağaca zarar vermemek için elma, dalından çevrilerek koparılıyor. Ve Mustafa amcanında dediği gibi uzun tırnaklarla bu bahçeden elma toplanmıyor, çünkü elmaya en ufak bir çizik dahi verseniz tadı bozuluyor bu da uygun koşullardan çıkmış ürün olarak adlandırılıyor.

 

BeeCareful projesi

Marka için ikinci önemli şey ise bahçelerdeki arılar. Marka aynı zaman da bu gezdiğimiz bahçede 2015 yılından bu yana BeeCareful projesini yürütüyor. “Meyve Bahçelerinde Arıcılık” adı altında bir çalışma bu. Meyve bahçelerinde polinasyonu sağlamada önemli bir rolü bulunan arılarla ilgili farkındalık çalışmalarını Niğde’deki bu elma bahçesinde gerçekleştiriyor. BeeCareful projesiyle arı nüfusunun ekosistemin sürdürülebilirliğindeki önemi dikkate alınarak, bu nüfusun azalmasının önüne geçecek çalışmalara imza atılıyor.

 

Bu gezi ve tüm bilgilendirmeler için Pazarlama Direktörü Aslı Çetkin ve Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Aydın Göcen’ e teşekkür ederiz.

soldansaga_hero-babyturkiyepazarlamadirektoru_asli-cetkin_hero-baby-turkiye-tedarik-zinciri-direktoru-aydin-gocen

 

 

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir