Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Çocuklarda en sık görülen ilk 5 yaz hastalığı

Posted on 0 1.3K Görüntüleme

Yazın güneşli havalarda dışarıda olunan sürenin artması, temiz olmayan su ve gıdaların bilinçsizce tüketimi ayrıca el temizliğine dikkat edilmemesi çocukların sağlığını tehdit ediyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım, çocuklarda bu yaz en sık görülen hastalıklar hakkında bilgi verdi.

u_23-06-2015-223322kabizlik-2-makat-darligi YAZ İSHALLERİ

Yaz ishalleri birçok farklı nedene bağlı olarak çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilir. Temiz olmayan suların içilmesi, çocukların kirli havuz suyunu yutmaları, uygun koşullarda hazırlanıp saklanmayan gıdaların tüketilmesi ile mide- bağırsak enfeksiyonları gelişmektedir. Koli basili olarak bilinen bakteri ürettiği toksinlerle ishal yaparken, rota virüs başlı başına ishal nedeni olmaktadır. Mide, bağırsak enfeksiyonlarında; bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş, ishal gibi bulgular görülmektedir. Hastanın yediği içtiği her şeyi kusması durumunda damar yolundan serum verilmesi gerekmektedir. İshalli bir çocukta kaka kanlı ya da sümüksü yapıda ise mikrobik bağırsak enfeksiyonu olma ihtimali yüksektir. Böyle durumlarda sıvı desteği yanında antibiyotik tedavisi de uygulanmalıdır. Tedavide temel amaç hem kusma, hem ishal nedeni ile kaybedilen sıvının yerine konmasıdır.

Çocuğunuz ishal olduysa…

Bol su, ayran, yoğurt, kefir, elma, muz, şeftali, patates püresi ve pirinç lapası tüketmelidir. Kısa süre içinde üçten fazla kusma varsa ve 8-10 defadan fazla ishal olması durumunda mutlaka hastaneye gidilmelidir. İshalden korunmanın en etkin yolu, temizlik kurallarına tam olarak uyulmasıdır. Özellikle el temizliği çok önemlidir. Rota virüs ishalinden aşı ile korunmak mümkündür. Temizliğinden kuşku duyulan suların kaynatılarak içilmesi ve bu tür gıdaların tüketilmemesi uygun olacaktır.

 

Girl anoints her face protective cream on the beach

GÜNEŞ ÇARPMASI VE GÜNEŞ YANIĞI

Çok uzun süre, özellikle güneş ışınlarının dik vurduğu saatlerde dışarıda kalan çocuklarda ateş, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve huzursuzluk bulguları görülebilir. Vücutta gelişen sıvı kaybının şiddetine göre bulgular değişebilmektedir. Güneşe maruz kalma süresi uzadıkça şoka kadar varan tablolar oluşabilmektedir. Güneş çarpması durumunda bol sıvı desteği sağlanması, çocuğa ılık bir suyla duş aldırılması tablonun düzelmesine yardımcı olacaktır. Özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında çocukların güneşte kalmaması gerekmektedir. Sıvı desteğine rağmen genel durumu düzelmeyen çocuk mutlaka hastaneye götürülmelidir.

Yaz aylarında en sık görülen rahatsızlıklardan biri de güneş yanığıdır. Güneş ışınlarının dik vurduğu saatlerde güneşlenmek ciltte güneş yanığı yapmaktadır. Suyun içinde ve şemsiye altında, ayrıca sudan ve kumdan yansıyan güneş ışınları da cildi yakar. Çocukları güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için en az 30 faktör civarında koruyucu güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce vücuda sürülmeli ve her 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Kumsalda oynayan çocukları korumak için geniş kenarlı ve açık renkli şapka takılmalıdır. Güneşlenme sonrası çocukların cildine nemlendirici kremler sürülebilir.

 

iStock_childelbow_Medium1crop SİNEK VE BÖCEK SOKMALARI

Yaz aylarında sinek ve böcek sokmaları da çocuklar için önemli rahatsızlık nedenlerindendir. Isırılan ya da sokulan yerlerde kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Bazen o bölgede ciltte iltihaplanma gelişir. Pencerelere sineklik takılması ve çocukların cibinlik altında uyumaları sağlanmalıdır. Uzun kollu, ince hava alan pamuklu giysilerle sinek ve böceklerin sokacağı bölgeleri azaltmak korunmada önemlidir. Çocuklardan yaklaşık 2 metre uzaklıkta olmak koşulu ile tablet veya likit sinek kovucular da kullanılabilir. Çocuklara ciltten emilimi çok olacağı için kesinlikle kimyasal sinek kovucu maddelerin sürülmemesi gerekmektedir. Sinek, böcek sokmalarında kaşıntı ve kızarıklığı engelleyen antihistaminik şuruplar içirilebilir ve krem, merhem ya da losyonlar sürülebilir. Önemsenmemesi durumunda çocuklarda çok ciddi alerjik reaksiyonların gelişebileceği unutulmamalıdır.

 

quemaduras-solares-suavinexHAVUZ HASTALIKLARI

Kulak enfeksiyonları: Temiz olmayan yüzme havuzuna giren çocuklarda birçok enfeksiyon olabileceği gibi, dış kulak ve orta kulak iltihabı da olabilmektedir. Enfeksiyon etkeni mantar, bakteri veya virüs de olabilir. Bu nedenle çocuklarda kulakta kaşıntı, ağrı, pis kokulu akıntı ve ateş gibi şikayetler görülebilir. Bu şikayetlerin ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu: Temiz olmayan havuzlarda yüzen çocuklarda, özellikle kız çocuklar olmak üzere, idrar yolları iltihabı gelişebilir. Ayrıca ıslak mayo ile durmak veya su kenarında yerlere oturarak uzun süre oyuna dalmak mikropların idrar yollarına girişini kolaylaştırmaktadır. Ağrılı idrar yapma, sık idrara gitme, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik ve ateş gibi şikayetler görülmektedir. Bu bulguların saptanması durumunda mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

Mantar: Mantar hastalığı ciltte, saçlı deride ve tırnaklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudun değişik yerlerinin uzun süre ıslak kalması zemin hazırlamaktadır. Genel kullanıma açık, hijyen kurallarına uyulmayan yüzme havuzu kenarları, banyo, tuvalet gibi ortamlardan, mantar hastalığı olanların kullandığı terlik, havlu ve diğer eşyalardan bulaşabilir. Mantar lezyonları kaşıntılı, bazen kızarık ve bazen de üzeri beyaz kabuklu olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sinüzit: Temiz olmayan sulara dalmak sinüziti tetikleyebilir. Yaz aylarında ayrıca kalabalık ortamlara girilmesi nedeni ile damlacık enfeksiyonları solunum yollarından bulaşabilir. Ateş, kırgınlık, halsizlik, iştahsızlık, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi şikayetler görülebilir.

Bulaşıcı sarılık: Hepatit A denilen bulaşıcı sarılık türü bir virüse bağlı olmaktadır. Temiz olmayan havuzlar, kirli sular, gıda, kirli eller en önemli bulaşma yollarıdır. Halsizlik, ateş gibi şikayetlerle başlanıp kusma, karın ağrısı, idrar renginde aşırı sarılaşma, göz akında sararma gibi bulgular görülür. Hepatit A sarılığından aşılanmak suretiyle korunmak mümkündür.

 

main-pied-bouche

EL – AYAK – AĞIZ HASTALIĞI

Son yıllarda el- ayak – ağız hastalığında hissedilir bir artış dikkati çekmektedir. Bu hastalık sıklıkla yaz ve sonbaharın ilk aylarında görülmektedir. Genellikle 5 yaş altı çocuklarda görülebilen yaygın bir bulaşıcı viral hastalıktır. Yüksek ateş, el ve ayaklarda döküntü ve ağız içinde aft benzeri yaralar meydana gelmektedir. Bu hastalığı taşıyan kişilerle yakın kişisel temas, öksürme veya hapşırma, dışkı ile temas ve yüzeyi kirlenmiş nesnelerle temas sonucu bulaşabilir. Döküntüleri ve ateşi olan çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir. Ayrıca bu hastalığı taşıyan kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekmektedir.

 

Çocukları yaz hastalıklarından korumak için yapmanız gerekenler:

  • Temizliğinden emin olunmayan su ve gıdaları çocuklara vermeyin
  • Uzun süre güneş altında kalmamasına özen gösterin
  • Uygun koşullarda temizliği yapılmayan yüzme havuzlarından çocuklarınızı uzak tutun
  • Kalabalık ortamlarda daha az zaman geçirmesine dikkat edin
  • Böcek sokmaları ve alerjik reaksiyonlara karşı önlemlerinizi alın
  • Travmalara bağlı oluşan kırık ve çıkıklar için çocukları yakın takip edin

 

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir