Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Aşkın Gözyaşları – Yunus Emre(Final 5)

Posted on 0 985 Görüntüleme

Yunus Emre’nin bu kitabı ile sabır etmenin ne demek olduğunu, herhangi bir şey için çabalarken çabaladığımız o şeyin önce Allah rızası için olması gerektiğini hatırlamamı öğrendim.

Tevekkül etmenin ne demek olduğunu öğrendim.

Sonra bir anda kitabı okurken altını çizdiğim satırları sizlerle de paylaşmak istedim.

“Görür sandığın gözün kör olduğunu, görenlerinse gönül sultanı olduğunu bilir misin? Sen gönle kıymet vermezsen hangi güzelliği görebilirsin?”

Yunus Emre derki:

 • Eline, beline, diline sahip ol!
 • Nefsine ağır geleni hiç kimseye tatbik etme!
 • Hiç bir milleti ve insanı ayıplama!
 • Aşkta yanmak mı muradın? Elmas gibi yan ki geride kül bırakma!
 • Konuşmak dilin işi değil, kabin marifetidir.
 • Kendini başka bir hayata bırakıp gitmedikçe başkalarının suyuyla yıkanmaya mahkumsun!
 • Kalbim aşkıma, aşkım garipliğime ağladı.
 • Suskunluğun kelimeleri cehennem ateşinden daha yakıcıdır.
 • İçinde doğru olmadan dışını doğrultamazsın!
 • Dedikodunun hızı rüzgarla yarışır. Yani dedikodu ettiğinizde günahınızın da hızına yetişemezsiniz,unutmayın!
 • Bakmayın susanlar bir şey bilmez diyenlere. Herkes sustuğu kadar bilir, bildiği kadar susar.

 

Yunus Emre bir şey söyleyecekken mutlaka şu 7 makamdan geçirir sonra dermiş diyeceğini ve Hz. Ali’de aynı şekilde Peygamber efendimiz Allah’tan ne istersin diye sorduğunda “Ya Resulallah 7 boğumlu boyun isterim” dermiş.

Peygamber efendimiz sorar “Ne yapacaksın 7 boğumlu boyunu ya Ali?”

Hz. Ali: Konuşacaklarımı 7 boğumdan süzerek geçirerek konuşmak için isterim der. Çünkü konuştuklarım ne kendime ne karşımdakine zarar versin istemem.

Yani birine söylediğiniz iyi ya da kötü söz farketmez 7 kere düşünerek söylemeniz halinde hayırlara vesile olur.

 

Peki nedir bu 7 boğum?

 1. İman
 2. İhlas
 3. İnsaf
 4. İzan
 5. İdrak
 6. İtibar
 7. İkrar

Ağzınızdan çıkan söz ne kadar kötü olursa olsun karşındakine “sana değer veriyorum” mesajını da içermeli. İşte o nedenle 7 boğumdan geçmeli mutlaka ağızdan çıkmadan.

 

Haset nedir?

Haset iki arkadaş arasında öyle bir perde ki! Dün tek bir ruh gibiydiler bugün ise iki inatçı kurt gibiler. Haset ne iman bırakır, ne güven. Kibrin zirvesine götürür. Zirvenin arkasında ne var? “Aşağılık uçurumu.” Oraya sapkın ve aşağılık olanlar yuvarlanır. Hasedin iki düşmanı vardır? Sevgi ve af. Aşkı yaşayan hiç kimseye haset edemezsiniz. Aciz Adem’den Aşık Adem’e gitmenin yolu hasetten uzak durmaktır!

 

Bu kitapla birlikte hayatıma kattığım YA NASİP sözü…

“Ya Nasip” sözü ne güzel sözmüş Yunus Emre sayesinde bunu da öğrendim. Bundan sonrası ya nasip, yönüm, yolum, varacağı mevsim belli değil. Çünkü belli olamaz ki Rabbim ne yazdıysa razıyım, ben artık ona şunu ver bunu ver diyemem ki, onun verdiğine razı olurum daha iyi olacağına eminim. İşte bu kitapla ne isteyeceğimi değil nasıl istemem gerektiğini öğrendim.

Yunus Emre: “İnsan kendisi için icat ettiği kuralların, adetlerin gölgesinde yaşıyor. Küçük bir fırtınaya yakalansa kadere suç buluyor.”

Evet kader diye bir şey var. Araştırdım ve en sonunda buldum gerçek bilgiyi. Başka okudğum bir kitapta kaderin tanımını çok net yapmıştı. ( Kitabın adını merak edenler “Aşk Neden Can Yakar” ). İki türlü kader varmış, birincisi “izdirari kader” yani bizim hiç bir şekilde birşey yapamadığımız allahın yazdığı kader, ikincisi ise ihtiyari kader yani kendi seçimlerimizin mümkün olduğu ve kendi çizdiğimiz yol.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir