Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

2017 Global Emzirme Araştırması    

Posted on 0 962 Görüntüleme

Lansinoh Satış ve Pazarlama Direktörü Derya İşçioğlu ile Emzirme Haftası sebebiyle her yıl yaptıkları emzirme araştırmalarını ve bu araştırmalara göre ülkemizdeki annelerin emzirme durumlarını, çözümlerini konuştuk.

 “1-7 Ekim Emzirme Haftası’nda” annelerin bebeklerini daha uzun süre anne sütü ile besleyebilmeleri için nelere ihtiyaç duyduklarını ortaya koyuyor!

Araştırma künyesi: 2017 yılı içinde 9 ülkede, 18-40 yaş aralığında 12,087, bebeği 2 yaşın altında olan anne ve anne adayı çalışmaya dahil edilmiştir. Ülkeler: Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Meksika, Türkiye, İngiltere, Amerika

Derya Hanım bu sene araştırmanın detayları neler, hangi ülkelerden katılım var, kaç anne ile görüştük bizlere bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de “1-7 Ekim Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve 2 yıla kadar emzirmenin sürdürülmesini öneriyor. Lansinoh, bu yıl da 9 ülkede 12 binden fazla anne ile görüşerek onların daha uzun süre emzirebilmeleri için ne tür desteklere ihtiyaç duyduklarını ortaya koydu. Uluslararası Emzirme Araştırması’nda Türkiye’de 1000 anne ile görüşülürken, toplamda 9 ülke ve 12 bini aşkın anne ile görüşme yapıldı.

Türk anneleri emzirme konusunda nasıl, korkuları neler, hazır mama kullanımında ne durumdayız?

Türk anneleri emzirme konusunda azimli

Türkiye’de annelerin %46’sı bebeklerini 6-12 ay arasında emzirmeyi planlarken, %38’i bebeklerini bir yılın üzerinde emzirmeyi hedefliyor. Araştırmaya katılan diğer ülkelerde bu süre çok daha kısa. Örneğin Fransız annelerinin %77’si için ideal emzirme süresi 6 ay.

Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Araştırma Türk annelerinin bu konudaki bilinç seviyesinin arttığını ortaya koyuyor. Lansinoh 2015 Emzirme Araştırmasında bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeyi hedefleyen annelerin oranı %34 iken bu oran 2017’de %44 çıktığı gözleniyor.

 

En büyük endişe “ya yeterince emziremezsem”

Araştırmada, annelere emzirme konusundaki en büyük endişelerinin neler olduğu soruldu. Bu araştırmaya katılan ülkelerdeki en büyük endişe “bebeğin meme ucunu doğru kavrayamaması” olarak öne çıkarken, Türkiye’de annelerin en büyük endişesi “sağlık profesyonellerinin önerdiği sürelerde emziremek”.

 

Hazır mama kullanım kararı çoğunlukla bir sağlık profesyoneline danışılmadan alınıyor

Türkiye’de emzirme sorunu yaşayan annelerin %80’i sağlık profesyonellerinin desteğinden memnun. Diğer yandan bebeklerini formül süt ile yani hazır mama ile besleyen annelerin yarısından fazlası bu kararı bir sağlık profesyoneline danışmadan alıyor.

Lansinoh Satış ve Pazarlama Direktörü Derya İşçioğlu; “Biz Türk anneleri olarak en büyük endişemiz “bebeğim ya yeterince doymuyorsa!”. Birçok anne bebeğinin gelişimi ve kilo alımı normal olsa da bebeğinin yeterince doymadığını düşünerek hazır mamaya başvurabiliyor. Oysa formül sütlerin bazı ülkelerde antibiyotikler gibi sadece reçete ile satılmasına izin veriliyor.

Unutmayalım ki anne sütü bebekler için en değerli besindir ve hiçbir formül süt, anne sütüne eş değer değildir. Her anne bebeğinin değişen ihtiyacına göre süt üretmektedir. Bebeğin kaç aylık olduğuna göre, hasta olup olmadığına göre anne sütü değişim göstermektedir.”

Ülkemizde emziren annelere destek ne durumda, gerek kurumlar gerek çalışma arkadaşları?

Anneler destek göremediklerinde emzirmeyi bırakabiliyor

Emzirmenin en zorlu yanının ilk sırasında her sene olduğu gibi “Emzirmeye bağlı meme ucu çatlakları ve ağrıları” yer alıyor. Bunu “Geceleri uyanmak zorunda kalmak” takip ediyor. Bu noktada aile içi destek ön plana çıkıyor. Türkiye’de annelerin üçte biri aileleri tarafından desteklenmezse emzirmeyi bırakabileceklerini belirtiyor.

 

Çalışmak ve emzirmek bir arada mümkün mü?

Türkiye’de ev dışında çalışan annelerin sadece %60’ı, iş yerinde yasal 1,5 saatlik süt izinleri kullanabileceklerini belirtti. Süt izinlerini kullanamayan annelerin sebeplerinin başında iş yoğunluğu geliyor, ardından ise ev-iş arası ulaşım problemi gelmekte.

Araştırmanın Türkiye ayağında, çalışan annelere yöneticilerinin ve iş arkadaşlarının kendilerini anne sütünün sağılması konusunda destekleyip desteklemedikleri soruldu. Ne yazık ki çalışan annelerin sadece yarısı bu konuda desteklendiklerini belirtiyorlar.

Yasal doğum izninin 16 hafta olduğu ülkemizde, yeni anne isterse işvereninden 6 ay ücretsiz izin talep edebilir. Çalışan annelerin %68’i ücretsiz izin kullanmak istemediğini beyan etmektedir. Ücretsiz izin kullanmak isteyip de kullanamayan annelerin %36’sı şirketine bunu sormaya çekiniyor, %40’ının şirketi kabul etmiyor ve annelerin %24’ü bu sebepten dolayı işini bırakmak durumunda kalıyor.

Derya İşçioğlu, “Emzirme dönemi, annelerin hem duygusal hem de fiziksel desteğe ihtiyaç duyduğu bir dönem. Araştırma gösteriyor ki tüm anneler için çevresinin desteği çok önemli. Bizlerin üstüne düşen, daha sağlıklı nesiller için bebeklerin daha uzun süre anne sütü alımını desteklemek, annelere ihtiyaç duydukları desteği vermek ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek.”.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir