Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Lady Gaga’yı hastanelik eden hastalık: Fibromiyalji!

Posted on 0 1.1K Görüntüleme

Medicana Çamlıca Hastanesi Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Korkut Kasapbaşı’na sorduk… Fibromiyalji sendromu nedir?, Nasıl tedavi edilir? İşte o soruların yanıtları…

 

Fibromiyalji sendromu; yaygın kas ağrıları, yorgunluk, bitkinlik ve uyku bozukluğu ile seyreden kronik bir hastalıktır.

Fibromiyalji sendromu şuanda toplumun % 2 kadarında görülüyor. Bu hastalık kadınlarda çok daha sık görülüyor. Çocukluk çağında bile görülebilme ihtimali var. Kaslarda, fibroz dokuda, bağlarda ve kirişlerde ağrı vardır. Sık rastlanan ve sebebi bilinmeyen bir kronik ağrı sendromudur.

Fibromiyalji sendromunda röntgen filmleri, kan tahlilleri ve kas biyopsileri normaldir. Teşhis tamamen hastanın ifadesine ve doktorun muayenesine göre konulur. Bir hastaya Fibromiyalji sendromu demek için ağrıların en az 3 ay sürmesi, sabah yorgunluğu ve vücutta belli sayıda hassas noktaların olması gerekir.

Fibromiyalji sendromunun belirtileri nelerdir?

Yaygın kas iskelet sistemi ağrıları hastaların en önemli şikayetidir. Ağrı, genellikle hastanın bir bölgesinden başlar ve bütün vücuduna yayılır. Boyun, kürek kemikleri arası, bel, baldırlar, sırt ağrının en çok yerleştiği yerlerdir. Ağrının şekli hastalar tarafından yanıcı, kemirici ve sızlayıcı olarak tanımlanıyor. Ağrı gün içinde fiziksel aktivite, uyku ve stres durumuna göre değişiyor. Ağrı bazen çok şiddetli olabiliyor. Nemli hava, soğuk, yorgunluk ve uykusuzluk ağrıları artıran durumlar.

Hastanın genel durumunun değerlendirilmesinde bir bozukluk yoktur, ancak hassas noktalar adını verdiğimiz ağrı noktaları vardır.

Fibromiyalji sendrom’lu hastaların % 90’ında orta veya ileri derecede yorgunluk, dayanıklılıkta azalma ve bir çeşit tükenmişlik hali oluyor, bazen yorgunluk ağrıdan daha fazla kendini gösteriyor.

Fibromiyalji sendrom’lu hastaların büyük çoğunluğunda uyku problemleri var. Bu rahatsızlığa yakalanmış kişiler derin uyku uyuyamazlar ve gece boyunca sık sık uyanırlar ayrıca sabahları yorgun kalkarlar. Bazı hastalarda ise fazla uyku hali oluşur.

 

Fibromiyalji sendromu ruhsal yapıyı nasıl etkiler?

Ruh halindeki değişiklikler, Fibromiyalji sendromun’da sık görülen bir bozukluktur. Hastaların çoğunda bir hüzün, bir yıkılmışlık hali olur. Hastaların 1/4’de belirgin bir depresyon bulunur. Ancak hastaların çoğunda depresyona ait belirtiler görülür. Fibromiyalji sendrom’lu hastalar aynı zamanda asabi ve tahammülsüz insanlardır. Bu hastaların bir işe yoğunlaşma ve basit problemleri çözme kabiliyetleri gün geçtikçe azalır. 

 

Diğer belirtileri nelerdir?

Baş ağrıları, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ağrıları, göğüs ağrıları, sık idrara çıkma ve acil idrar yapma isteği sık görülen şikâyetlerdendir. Ayrıca cinsel isteksizlik ve erken boşalma görülebilir. Cinsel isteksizlik özellikle kadınlarda aile içi huzuru bozacak kadar şiddetli olabilir. Fibromiyalji sendromun’da çene eklemi ağrıları, kramplar ve kulak çınlamaları olabilir.

 

Fibromiyalji sendromu hastalığı kimlerde görülür?

Bu hastalık daha çok kadınlarda görülür. Bazen erkeklerde ve küçük çocuklarda bile görülebilir. Menopoz döneminde görülme sıklığı ve şikayetleri artar.

 

Sebepleri nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal travmalar, ekonomik kayıplar, bir yakının kaybedilmesi, enfeksiyon hastalıkları, hormonal bozukluklar fibromiyalji sendromuna sebep olabilir. Ayrıca genetik faktörlerin de hastalığın gelişiminde rolü olduğunu unutmayalım. İklimin fibromiyalji sendromu gelişiminde etkisi yoktur, ancak soğuk ve nemli hava fibromiyalji sendromunda şikayetleri artırır.

 

Fibromiyalji sendromu hangi hastalıklarla birlikte görülebilir?

  • Kronik yorgunluk sendromu
  • Migren ve diğer baş ağrıları
  • İrritabl kolon sendromu (kolit)
  • Miyofasial ağrı sendromları
  • Huzursuz bacak sendromu
  • Diğer romatizmal hastalıkların seyri esnasında görülebilir.

 

Fibromiyalji sendromu nasıl tedavi edilir?

İlaçlar: Fibromiyalji sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar daha çok, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek, yorgunluğu gidermek amacıyla kullanılır. Antidepresan ilaçlar etkili dozda kullanılmalı ve uzun süreli kullanılmalı. En uygun ilacı bulmak bazen zor olabilir. Hastanın şikayetleri 2-4 haftadan sonra azalmaya başlar. Ayrıca kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Düzenli ve yeterli uyku: Bu hastalar aynı saatte yatmaya alıştırılmalıdır, yatmadan önce uykuyu etkileyecek alkol, sigara, çay, kola, kahve gibi maddeler alınmamalı.

Egzersiz: Günlük aerobik egzersizler ve germe egzersizler çok önemlidir. Ancak hasta yorucu egzersizlerden kaçınmalı. Egzersizler günün erken saatlerinde ve akşam yapılmalı.

Fiziksel ve ruhsal zorlanmalardan kaçınma: Stres ve aşırı çalışma Fibromiyalji sendromu belirtilerinde artmaya yol açar. Ancak bu insanlar mutlaka günlük sorumluluklarını da yerine getirmeli.

Diğer uyku bozukluklarının tedavisi: Huzursuz bacak sendromu, horlama, eşin horlaması, kafein alma, obezite (şişmanlık), alkol gibi uykuyu engelleyici faktörler tedavi edilmeli veya bunlardan kaçınılmalı.

Fibromiyalji sendromu iyileşme sonrası tekrarlar mı?

Fibromiyalji iyileşse bile tekrarlama riski çok yüksektir. Bu sebeple bu hastalar hep olumlu bir tavır almalı ve bu hastalığın günlük hayatlarını berbat etmelerine izin vermemeli. Fizik tedavi, kaplıca kürleri, çevre değişiklikleri, yumuşak doku enjeksiyonları iyileşmeye katkıda bulunabilir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir