Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Cildinizi havuç, kayısı ve domatesle onarabileceğini biliyor musunuz?

Posted on 0 784 Görüntüleme

Zarar görmüş cildinizi havuç, kayısı ve domatesle onarın!

Sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu ürünleri kullanmaya devam etmelisiniz.

Sonbaharda, güneşin bıraktığı izleri azaltmak ve cildinizi soğuk kış günlerine hazırlamanız mümkün. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Dermatolog Uzm. Dr. Eylem Acar diyor ki; sonbaharda alınacak vitamin ve minareller cildi rahatlatatır.

A,C,E vitaminleri taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan Beta Karoten’i tüketmek çok önemli. Bu vitaminlerin antioksidan değerleri çok yüksek ve güneşin cilde verdiği zararlarla savaşabilir gıdalardır.

Güneşli günlerin sona ermek üzere olduğu bugünlerde, yaz boyunca güneşten, denizden, klorlu havuz sularından yıpranan cildimiz, bakıma ihtiyaç duyuyor.

Yaz mevsiminde güneş ve deniz sonrası cildiniz su kaybeder. Sonbaharda ise cildiniz bu nemi geri istediğini size gösterdiği reaksiyonlarla anlatır. Cildinize mineral içeriği yüksek tonikler ve yüksek su içeriği olan nemlendiriciler kullanmalısınız. Ciltteki nem oranı özellikle mevsimsel geçişlerinde çok önemlidir. Çünkü yazın cildimiz UV ışınlardan etkilenir ve sonbahar gelince kararmış, bronzlaşmış, kurumuş ve kırışmış olur. Havaların giderek soğumasıyla birlikte cildin içerdiği su miktarı aniden düşer.

Cildi yenileyen gıdalar

Sonbahar ve kış aylarında da güneş koruyucu ürünleri kullanmaya devam etmelisiniz. Gün ışığının olduğu her mevsimde ve saatte cildin UV ışınlarına maruz kaldığını ve yaşlandığını unutmayın.

Cildi yenilemek ve yaşlanmayı yavaşlatmak için gerekli vitaminler:

A vitamini: Karaciğer, yağ, süt, peynir, yumurta sarısı

E Vitamini: Bitkisel yağlar.

C Vitamini: Maydanoz, çilek, limon, domates, semizotu

Karotenoidler: Beta karoten Ispanak, marul, lahana, brokoli, kavun, şeftali, havuç, kayısı

Lutein: Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, hayvani yağlar

Likopen: Domates, karpuz, kırmızı greyfurt

Kuersetin: Elma, üzüm, limon, domates, soğan, marul, brokoli, karalâhana, pamuk tohumu, çay, kırmız şarap gibi içecekler, ginko biloba, zeytinyağı, propolis

Omega-3Çoklu doymamış yağ asidi: Balık yağı

Resveratrol: Üzüm kabuğu, yer fıstığı, kırmızı şarap, dut

Çay polifenolleri: Yeşil çay

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir