Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Temizlikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Posted on 0 893 Görüntüleme

“Akıllı Temizlik” sloganı ile sektörü inovatik ev bakım ve temizlik ürünleri ile tanıştıran 1K Kimya CEO’su ve Kimyager Sevginar Baştekin, mükemmel temizliğin püf noktalarını açıkladı. Temizlik yaparken dikkat etmemiz gerekenleri ve doğru bildiğimiz yanlışları anlattı. İşte sıkça yaptığımız hatalar…

Temizlik yapmak, silmek, süpürmek, toz almak… Yaşadığımız yerin temiz olması, mikrop ve kirlerden arınması için harcadığımız onca eforla aslında farkında olmadan mikropları yayıyor, daha çok kirletiyor ve bilmeden sağlığımıza zarar veriyor olabiliriz.

Yanlış temizlik malzemesi kullanmak, hatalı temizleme teknikleri ya da temizlik sırasında önlem almamak sadece yanlış temizlik değil istenmeyen kazalara ve sağlık sorunlarına da yol açar.

0607e870aabf7f134b9171bb1644f907

İnatçı ve zor kirler daha çok temizlik ürünü ile daha kolay çıkar

Biz bayanlar içgüdüsel olarak inatçı ve zor lekeleri ya da çok kirli gördüğümüz alanları temizlemek için olması gerekenden çok daha fazla temizlik ürünü kullanırız. Bu en sık yapılan yanlışlardan biridir. Miktarın fazla olması kirin kolay çıkması, anlamına gelmez. Bu tarz kirleri temizlemek için temizlik malzemesini kirin üzerine yeteri kadar ve kirli yüzeyi kaplayacak şekilde sıkın ve bekletin. Temizlik ürünü ile kirin çözünmesini sağlayacak kadar zaman verin ve daha sonra temiz bir bez yardımı ile silme, temizleme ve durulama işlemini yapın.

a09cc341eb57809b1d4639a06260b062

Camları silmek için havanın açmasını beklemek gerekir

Bayanlar camlarda temizlik için güzel güneşli günler beklerler. Oysa cam temizliğinde bol güneşli günler pek de işe yaramaz. Çünkü güneşli günlerde cama uyguladığınız su zerrecikleri aniden kurur, bu durum camda lekelere yol açar. Cam silmek için en ideal zaman bulutlu havalardır. Bu havalarda cam temizliği çok daha rahat ve kolay yapılır.

cda94c7921573ad7bebb46a20a0d2cd1

Bol köpük mikropları öldürür

Hepimiz mikropların en köpüklü deterjanla geçeceğine inanır, bolca köpüren temizlik malzemelerini tercih ederiz. Oysa en köpüklü deterjanla en hijyenik ortamı yaratmış olmazsınız. Aksine mikropları yaymış ve bilmeden sağlığınıza zarar vermiş olursunuz.

29dcd4c6b5c8e97002b6c18cb0feb8fc

Tuvalet fırçasını ve haznesini çamaşır suyunda bekletmek yeterlidir

Tuvalet temizliğine hepimiz çok önem veririz. Tuvaletimizi çamaşır suyu dökerek fırça ile sıkıca ovar, bu sayede hem tuvaletin hem de fırçanın temizlendiğini düşünerek, hemen haznesine geri koyarız. Oysa temizlik yaptığımız fırçanın da mikroplardan iyice arınması gerekir. Bunun için sık sık fırçanın haznesine 5-10 ml kadar çamaşır suyu koyarak en az yarım saat bekletmeliyiz. Hazne ve fırçayı durulandıktan sonra, kurumaya bırakılmalıyız. Islak ve nemli ortamlarda mikroplar çok daha hızlı ürediği için, temizlik sonrası mutlaka kurutmak gerekir.

67734586c35a4abe527a5c017329fcca

Birkaç temizlik ürünü birlikte kullanılırsa daha iyi temizlenir

Ocağın üstündeki kurumuş, yağ, yemek ve kahve lekeleri çıkmıyor mu?  Siz de hemen önce yağ çözücü bir temizleyiciyi başka bir temizlik ürünü ile karıştırarak daha etkili ve kolay temizlik yapabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Oysa kullandığımız temizlik ürünleri öncelikle temizlik yapılacak alana ve yüzeye göre sonrasında da o yüzeyde oluşan kire, lekeye göre farklı formüle edilmiştir. Ve formüldeki kimyasallar bir araya geldiklerinde etkileşim yaratabilir, sağlığımız için tehdit edici olabilirler. Ayrıca bu birleşim, kullanılan yüzeye zarar verebileceği gibi ve kalıcı hasara da yol açabilir. Bu tarz istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için her temizlik ürününü kendi alanında ve etiketinde tavsiye edilen şekilde kullanmalıyız. Böylelikle istemediğimiz sürprizler ile karşılaşmamış oluruz.

94166d85eb664fd8f26474eb8b45f399

Bol çamaşır suyu mikroplardan arındırır

Çamaşır suyu ve çamaşır suyu katkılı temizleyiciler iyi birer dezenfektan ve mikroplardan arınmak için kullanılması gereken ürünlerdir. Çamaşır suyunu çok miktarda kullanmak asla daha etkili bir temizlik sağlamaz. Ancak kullanırken almamız gereken önlemler ve dikkat etmemiz gereken hususlar var. Örneğin, kesinlikle banyo temizleyici gibi asit içerikli diğer temizlik ürünleri ile birlikte veya aynı anda kullanmamalıyız. Bu kimyasal bir reaksiyona sebep olacağından sağlımız için son derece tehlikelidir. Böyle bir durumda, hemen camları açmalı, içeriyi havalandırmalı ve o alandan ayrılmak gerekir. O nedenle, temizlik ürünlerinin üzerindeki etiketleri ve üreticilerin üzerinde belirtmek zorunda oldukları uyarı ve kullanım talimatlarını iyi okumalı ve dikkat etmeliyiz.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir