Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Türkan Saylan kimdir? Ne zaman öldü?

Posted on 0 1.6K Görüntüleme

Türkan Saylan’ın bugün ölümünün 8. Yılı oldu.

Türkan Saylan 1935 İstanbul doğumludur. 73 yaşında vefat etti. Türkan Saylan Türk Tıp Doktoru aynı zamanda da eğitimci ve yazardır.

türkan saylan (2)

Türkan Saylan’ın babası Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerinden biri olan Fasih Galip Bey annesi ise evlendiği dönemde ismi Leyla olan ama gerçekte Lili Mİna Raiman’dır.

türkan saylan (1)

Türkan Saylan 5 çocuklu bir ailenin çocuğuydu, 4 kardeşi var.

türkan saylan (16)

Liseye kadar Kandilli de okudu. 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı. 1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji bölümünde ana bilim dalında başasistanlığa başladı. İngiltere’de eğitim gördü. Fransa’da kısa çalışmalar yaptı.

türkan saylan (2)

1982–1987 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yaptı.

1981–2001 yıllarında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü.

İstanbul Üniversitesi  Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda görev aldı .

1976 yılında cüzzam ( lepra ) çalışmalarına başladı. Cüzzamla Savaş Derneğini kurdu.

1986 yılında Uluslar arası Ghandi ödülünü aldı. 2002 yılına kadar çalıştı ve emekli oldu.

türkan saylan (7)

1957 yılında evlendi ve evliliğinden 2 erkek çocuğu var. Çocuklarının biri grafiker oldu, diğeri ise doktor. Türkan Saylan ayrıca 2 torun sahibi babaannedir. Ömrünün son 17 yılında yakalandığı meme kanseri hastalığı ile savaştı.

 

türkan saylan (8)

 

Türkan Saylan’ın hayatı 2010 yılında Kanal D’de dizi olarak hayata geçirildi, ardından 2011 yılında 19 Mayıs’ta sinemalarda film olarak gösterildi.

türkan saylan (13)

 

Dizide Türkan Saylan’ın gençliğini Oyuncu Pınar Öğün canlandırdı.

türkan saylan (11)

Pınar Öğün kimdir?

Pınar Öğün 1984 Ankara doğumludur ancak Çerkes asıllıdır. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun. 19 Kasım 2009 yılında Mehmet Ali Alabora ile evlendi. Daha önce eğreti gelin filminde de oynamıştı. Canlandırdığı Türkan karakterine benzemek için saçlarını kısacık kestirdi.

mehmet-ali-alabora-pinar-ogun-dugun

2004 yılında Everest yayınlarından çıkan Ayşe Kulin imzalı Tek ve Tek Başına: Türkan isimli kitapta Türkan Saylan’ın hayatını ve o yıllarda yaşananları anlatıyor.

Ne demiş şair:  ‘Yaşamak şakaya gelmez…'”
Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı… Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı.
Türkan Saylan… Tek ve tek başına!

Tek ve Tek Başına Türkan

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir