Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Diş kisti ile imtihanım

Posted on 0 4.6K Görüntüleme

Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Dr. Aslı Tapan’ı buldum ve aylardır ağzımdaki kokunun, sararmış dişin bir çürüme eylemi olduğunu sanmam ve korkudan 2 ay dişçiye gitmeyi ertelememin üzerine mecbur kalıp şiddetli bir ağrıyla gittiğim dişçiden “diş kistiniz var ve acil almalıyız, üstelik tabiki sağlam dişinizi de alacağız” cümlesi tokat gibi çarptı yüzüme. Bunun üzerine diş kisti ile tanışmış bulunmaktayım. İşte başına gelmemişlerin kulağına küpe olsun, gelenlerin de kendilerini yalnız hissetmemeleri için bu soruları uzmanına sordum. Buyrun bakalım…

Bu arada operasyonu gerçekleştiren Diş Hekimi Ümüt Deliktaş’a çok tşk ederim, eli çok hafif 🙂 ama siz yine de buz koyun en az 3 gün yoksa yüzünüz şişebilir. Ayrıca operasyon sonrası ilk 4  saat sıfır ağrı ama asıl ağrı saatler ve günler ilerledikçe ortaya çıkıyor.

IMG_4383

Diş kisti nedir?

Diş kisti, dişlerin kökünde ya da çene kemiğinin herhangi bir yerinde içleri sıvı ya da yarı sıvı materyallerle dolu patolojik boşluklardır. Sıklıkla çene kemiğinde nadiren de ağız ve yüz bölgesi yumuşak dokularında görülmektedir. Diş kistleri, oldukça sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Diş kökünde köklerin kanalına bağlı kistlerdir. Başta ağrı hissedilmediği için bunu hemen anlamak ve görmek zor olabilir. Ancak ilerleyen zamanda diş kisti, kişide ani ve beklenmedik bir ağrı oluşturabilir ve zamanla bu ağrı diş eti, çene ve yüze yayılabilir.

IMG_4389

Neden oluşur?

Kistler, dokular içine yerleşen hücre artıkları veya enfekte olmuş diş köklerinin iritasyonu ile

gelişebilmektedirler. Kist başta boşlukta başlar daha sonra iltihap oluşturur ve büyür. İltihabı

başladığı anda içleri sıvıyla dolan kesecikler oluşur.

Diş kistine neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dişte oluşan bir enfeksiyon
  • Tedavi edilmeyen çürük dişler
  • Var olan diş eti problemleri
  • Uygulanan başarısız kanal tedavileri

IMG_4390

Diş kisti ağızda koku yapar mı?

Diş kisti geliştiğinde o bölgelere apseler oluşabilir. Kabarık şekilde olan apseler kimi zaman direne olup patlayabilirler. Bununla birlikte ağız içerisinde kötü bir koku ve tat oluşabilir.

Diş kisti dişi çürütür mü?

Diş kisti oluştuğu zaman diş de rahatsızlanır. Uzun zaman çene içerisinde kalması durumunda çene kemiğinde ciddi deformasyonlara neden olabilir. Oluşan kistin ve dişin hekim tarafından tedavisinin planlanması şarttır. Bu kistlere zamanında müdahale edilmez ise giderek büyürler ve sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir veya kötü huylu tümörlere dönüşüm gösterebilirler.

IMG_4385

Diş kistinin alınması şart mı? Alınmaması durumunda neler olur? Bu operasyonu kimler yapabilir?

Diş kistinin ve buna sebebiyet veren etkenin ortadan kaldırılması ağız sağlığı ve genel sağlığımız için temel kuraldır.  Tedavi edilmeyen kistler yüz bölgesinde şişliklere iltihap ve akıntılara kimi zaman dudaklarda uyuşmalara ve nadiren de olsa çene kırıklarına neden olabilirler. Diş kisti zamanla çevresindeki dişleri de normal hizasından çıkararak itebilir. Yüzde hissizliklere de sebep olabilir. Çene cerrahları, kistin sınırlarını belirleyip, o bölgeden kistleri cerrahi olarak çıkarırlar. Kistin bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Mutlaka kistin sebebi doğru bir şekilde tespit edilmelidir.

IMG_4392Diş kisti hangi yaş aralığında görülür?

Diş kaynaklı kistler için herhangi bir yaş aralığı yoktur. Her yaşta görülebilir. Ancak odontojen (diş kaynaklı kist) kistler en çok 30-50 yaş arası sık görülmektedir.

Operasyon öncesi ve sonrası neler yapılmalı?

Diş kisti tedavileri, etkili bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılabilir. Kist tespit edildikten sonra kanal tedavileri yapılmaktadır. Oluşan hasar dişin iç kısmında olduğu için kanal tedavisi ile tek delikle dişin içine girilir. Enfeksiyon kapmış bölümler temizlenir ve böylece diş kökündeki baskı ortadan kaldırılır. Ameliyat sonrası hekimin tavsiyelerine uyarak kontrolleri aksatmamak önemlidir. Doktorun önerdiği antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra ağız hijyeni hekimin önerdiği süre boyunca yumuşak ve sıvı gıdalar ile beslenme ameliyat bölgesini zedeleyecek her türlü hareketten kaçınmak önemlidir. Diş kistlerinin en yaygın sebebi diş çürükleridir. Çürük sonrası oluşan oyuklar da genellikle enfeksiyonlara sebep olur. Çürüklerin oluşmaması için genel olarak ağız ve diş sağlığına dikkat etmek önemlidir.

aslı tapan

Dr. Dt. Aslı Tapan kimdir?

1997’de Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Dr. Dt. Tapan, Okan Üniversitesi
Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans programı tamamladı. Türk Diş Hekimleri Birliği, International Team for
Implantolgy (ITI) ve Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği üyesi olan Dr. Dt. Tapan, Memorial
Suadiye Tıp Merkezi’nde görev yapıyor.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir