Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

MC Donald’s da kaç kalaori yiyeceğine kendin karar veriyorsun!

Posted on 0 702 Görüntüleme

Gıda güvenliği hem bizim hem de çocuklarımız için çok önemlidir unutmayın! Dilek Dölek ve Tunç Tuncer annelerden bu konudaki gelen soruları yanıtladı.

Mc Donalds markasının etlerinin üretildiği Pınar Et Tesisini gezdikten ve gün boyunca sorulan sorulara net bir şekilde verilen cevaplardan dolayı bu ürünü gönül rahatlığıyla tüketebilirim artık.

Zaten onlarda #mcdonaldsinsirri kampanyasını tamamen haklarındaki yargıyı kaldırmak ve doğru bilgilerle tüketiciyi bilinçlendirmek.

Herşeyden önce toplumda “fastfood” kelimesinin hızlı yenen yemek olarak algılanmasın kendilerini zorladığını dile getirdiler. Çünkü onların anlayışı “Hızlı Yemek Hizmeti” yani aldığınız ürünü ne kadar sırada, ne kadar yoğunlukta yiyeceğiniz sizin kendi tercihiniz. Bu konuda katılıyorum kendilerine çünkü biz çalışan kesim olarak şirketlerde asıl alşıyoruz hızlı yemek yemeye. Öğle paydoslarında 20 dk içinde in yemeği ye çık işi yetiştir formatında çalıştığımızdan.


Bu ürünleri aldığınızda size verilen tepsi içersindeki kağıt örtülerde yediklerinizin kalori değerlerinin yazdığını biliyor muydunuz? Bende bilmiyordum bugün öğrendim. Bu kaloriler ise Tübitak tarafından ölçülüyor.
IMG_1608 IMG_1604

*Kepek ekmek ile beyaz ekmek arasında kalori farkı yoktur sadece insülin değer farkı vardır unutmayın.*

450 kalem ürün tedarik ediliyor, Türkiye’de 15.000 kişiye istihdam sağlanıyor. Ürünlerini ürettikleri ortakları Pınar Et Tesisi ise 1985 yılında ilk özel girişim entegre tesis olarak kurulmuş bir şirket. Tam 29 yıldır bu işte birlikteler. Zaten markanın gerek tedarikçileri, gerek üreticileri, gerek şubeleri ile hep uzun soluklu iş ortaklıları olmuş. Marka ilk olarak 1986 yılında Taksim’de ilk şubesini açmış ve daha sonra Dünyada en çok satan ilk 5 restaurant arasına girdi. Markanın yeni bir ürün, hizmet ya da şube çalışması için olan tüm denetimleri en az 1 yıl sürüyor. Son olarak 2013 yılında 32, 2014 yılında ise 40 yeni şube açıldı.

IMG_1573 IMG_1590

Geçmişte 2 yıl kadar çalışmış olduğum markanın hakkındaki gerçekleri öğrenmek ve markanın güvenilir olduğunu kendi gözlerimle görmem çok güzeldi. Bu bilgilendirici aktivite için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Anneler sordu, McDonald’s Türkiye Genel Müdürü Dilek Dölek ve Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer yanıtladı…

Anne sorusu: Hamburgerlerinizde katkı maddesi var mı?
Cevap: Hayır hiç bir katkı maddesi yok, hatta tuz dahi yok. Sadece hayvanın döş ve kol etinden ve bir de kaburga arasındaki yağlardan elde ediliyor. Ekstra bir yağ dahi konulmuyor.

Anne sorusu: Ekmeklerde mısır şurubu kullanılıyor mu?
Cevap: Hayır kesinlikle kullanılmıyor.

Anne sorusu: Sürekli ürünlerinizle ilgili sosyal medyada bir sürü olay yazılıyor bu duruma ne diyorsunuz? Örneğin hamburgeriniz 1 yıl boyunca bozulmamış bu mümkün mü?
Cevap: Tabiiki mümkün değil ürünlerimiz ancak kuru yerde saklandığında bir süre durabilir çünkü nemli alanda küf olur bozulma olur. Bunların hepsi kocaman bir şehir efsanesi, bütün büyük markalar için bu tarz şehir efsaneleri duyarsınız emin olun.2J9B3562

Anne sorusu: Etleriniz helal kesim mi, içinde sakatat var mı?
Cevap: Sadece dana eti kullanıyoruz ve islamiyete uygun şartlarda kesiliyor, sakatat yok kesinlikle.

Anne sorusu: ŞİŞİR BENİ isimli filmi hatırlarsınız orda bir kadının sizin ürünlerinizden yiyerek nasıl kilo aldığını, vücudundaki tüm değişimleri gösteriyordu, buna ne diyeceksiniz.
Cevap: Bu da yine markanın büyüklüğünden yararlanarak filmi akılda kalıcı şekilde pazarlamak olmuş, ayrıca günde 6000 kaloriyi ne yiyerek alırsanız alın o kiloyu mutlaka alırsınız. Üstelik biz her öğün bizim ürünlerimizi tüketin demiyoruz. Biz hızlı servis, kaliteli ve güvenilir, lezzetli ürünler sunuyoruz ne kadar yoğunlukta ve sıklıkta tüketeceğiniz sizin bileceğiniz bir şey.

2J9B3548Anne sorusu: Kaçak et konusunda ne diyeceksiniz?
Cevap: Bizim için söz konusu değil. Kendi kestiğimiz hayvanlardan ürünleri üretiyoruz.

Anne sorusu: Gluten var mı ürünlerde?
Cevap: Etlerimizde gluten yok, herhangi bir madde yok. Ancak ekmekler glutensiz beslenmeye uygun değil.

Anne sorusu: Patateslerinizin tuz oranı ile ilgili bir şey yapacak mısınız?
Cevap: Yeni yaptık hatta, %5 oranından %4’e düştük.

Anne sorusu: Patateslerinizde karbonat mı var? Nasıl çıtır oluyor, sonra neden bir süre geçince lastik gibi olyuyor.
Cevap: Patateslerimiz özel tohumlarla ekiliyor. Bu yüzden markanın kendine özgü bir patates lezzeti var. Evdeki patateslerle aynı olamaz. Çünkü bizim patateslerimiz özel buhar sistemi ile haşlanır, dondurulur ve kızartılır.

Hazırlayan: Nuran Başyurt

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir