Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Erkeklerin iç dünyasını çözmek ister misiniz?

Posted on 0 1.9K Görüntüleme

 

Bir erkeğin beyninin içini okumak; çoğu zaman anlam veremediğimiz davranışlarına en doğru cevabı vermek! Bunu kim istemez? Kadınların sesini duyan İlişki Danışmanı Baturay Özden, ‘Erkeğin Pin Kodu’ kitabında erkeklerin tüm sırlarını deşifre ediyor. Ve kadınların merak ettiği tüm soruları erkek gözünden filtresiz bir şekilde cevaplıyor.

 

“Evet, ruh eşini bulmak diye bir şey var, bu bir efsane değil; size onu tanımanız için tüm tüyoları vereceğim”

 

Gerçekten kaçan kovalanır mı?

Kitapta dikkat çeken başlıklardan bir tanesi ‘Kaçan Kovalanır mı?’ İlişkilerde taktik uygulamak belki insanlık tarihi kadar eski ama yazarımız bu soruyu erkek gözünden bakarak yanıtlıyor.

“İnsanların kişisel farkındalıkları arttıkça bu tarz oyunlar ters teper. Kendinizi ancak aptal bir adama kaçarak kovalatabilirsiniz, zeki bir erkek daha ilk günden ne yapmaya çalıştığınızı anlayacak; ya bu oyunun bir parçası olmayacak ya da o sizinle oynayacaktır. Bu durumda da çiftler mutlu olmaya mı, satranç tahtasında diğerini mağlup etmeye mi çalışıyor belli olmuyor. Bu, kazananı olmayan bir oyun, çünkü sonuçta iki tarafı da mutsuz ediyor.”

“Biraz kaçayım da beni kovalasın”, “Kolay kadın olmadığımı görsün ki kıymetimi bilsin” tarzı cümlelerin de zeki bir erkeğin gözünde değerinin olmadığını unutmayın. Bunlar ancak egosunu tatmin etme peşinde koşan kadınların cümleleridir. Zeki bir kadın, ilişkisinin ego tatmin aracı olmadığını bilir. Çok istiyorsa egosunu iş yerinde ya da arkadaş çevresinde tatmin eder ama ilişkisinde asla.

Web

Siz siz olun ‘gerçek olun’     

Yazarımız ilişkilerinden mutlu olmak isteyenlere ‘gerçek’ olmalarını tavsiye ediyor. Kadınlar meclisinde arkadaşların ‘tavsiyelerine’ de çok kulak asmamak gerektiğini unutmayın. İçinden “Taktik uyguluyorum ve çatır çatır işe yarıyor” diyenlere ise Baturay Özden’in kötü bir haberi var. “Eğer öyle ise ne yazık ki, aptal bir erkekle birliktesiniz. Bu durumda da iki alternatifiniz var; ya kendi çöplüğünüzde kraliçe olduğunuzu düşünerek kendinizi kandırmaya devam edersiniz ya da zeki bir adamla gerçek bir ilişki yaşamak için kafanızı kaldırırsınız.”

 

Hangi kadın tipi vazgeçilmezdir?

Baturay Özden kitabında Hangi kadın tipi vazgeçilmezdir? sorusunu da samimiyetle yanıt veriyor. “Her erkek için vazgeçilmez olmanın kriterleri farklılık gösterebilir, ancak size her insanda işe yarayacak harika bir formül verebilirim. Her şeyden önce bir erkek için ‘onun olan’ vazgeçilmezdir. Tüm ruhunuz ve bedeninizle sevdiğiniz erkeğe ait olduğunuzu hissettirmeniz gerek. Karşınızdaki erkeğin ne olursa olsun onun yanında olduğunuzu iliklerine kadar hissetmesi gerekiyor. Eğer bir erkeğin; ‘Acaba hasta olsam bana bakar mı?’, ‘İşlerim kötü gitse benimle birlikte olmaya devam eder mi?’, ‘Zor anlarımda yanımda olup beni destekler mi?’ gibi çok temel sorularına ‘Evet’ cevabını vermesini sağlayamıyorsanız vazgeçilmez olmayı da beklemeyin.”

Baturay Özden, vazgeçilmez olmanın her insan için önemli olduğunu, çünkü bu duygunun insanın özel hissetme ihtiyacını tatmin ettiğini söylüyor.

 

“Bir kişinin vazgeçilmez olması, o kişinin sizin hangi ihtiyaçlarınızı karşıladığı ile ilgilidir”

Baturay Özden Amerikalı ünlü kişisel gelişim uzmanı Anthony Robbins’in belirlediği altı temel insan ihtiyacının ilişkilere de uyarlanması gerektiğini düşünüyor.

 

Anthony Robbins’in belirlediği altı temel insan ihtiyaçları neler?

Kesinlik ihtiyacı

Her ayın sonunda ne kadar maaş alacağınızı bilmeden çalışamazsınız, akşam nerede uyuyacağınız belli değilse bu sizi strese sokar. Hayatınızdaki kişinin yarın sabah uyandığınızda da sizinle birlikte olmaya devam edeceğini bilmek istersiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak ‘kesinlik’ en temel ihtiyaçlarımızdandır. Bazı şeyleri bilmeye ve emin olmaya ihtiyacımız vardır.

Değişiklik ihtiyacı

Kesinlik ihtiyacının tam tersidir. Her akşam aynı yemeği yiyemezsiniz. Bilinmezlik korkutucu olabildiği kadar heyecan vericidir. Sihirli lambadan bir cin çıksa ve önümüzdeki 10 yıl boyunca yaşayacaklarımızı harfi harfine bize gösterse yaşamanın bir heyecanı kalır mıydı? Hayatın olduğu gibi ilişkilerin de sürprizlere ihtiyacı vardır.

Sevgi ve bağlılık ihtiyacı

İstisnasız her insanın sevgi ve bağlılık ihtiyacı vardır. Bizler duygusal varlıklarız. Yeni doğan bir bebeğe 30 gün boyunca hiç dokunulmazsa ölüyor. İşte dokunmak bu kadar hayati öneme sahip. Mevlana der ki, “Sevgi sadece verildiğinde hissedilir.” Hepimizin sevmeye ihtiyacı var; bağlılık hissine, aidiyet duygusuna…

Özel hissetme ihtiyacı

Herkesin kendini özel hissetme ihtiyacı vardır. Hayatta birileri için önemli olmak isteriz. Tüm dünya ordularının temel motivasyonu budur. “Sen benim için çok önemlisin” duygusunu vermek önemlidir, çünkü eşlerin birbiri için özel olduğunu hissetme ihtiyacı vardır.

Gelişim ihtiyacı

İnsanoğlunun bitmek bilmeyen bir gelişim ihtiyacı vardır. O yüzden Ay’a gideriz, yetmez Mars’a gitmeye çalışırız. İlişkilerin de gelişme ihtiyacı vardır. Üzerine hiçbir şey katılmayan ilişkiler bitmeye ya da monotonlaşmaya mahkumdur.

 

baturay-o%cc%88zdenBaturay özden kimdir?

Buturay Özden, London School of Economics Leadership and Management, Politechnika Opolska üniversitesi Üretim Mühendisliği bölümü ve Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinden mezun oldu. Ashridge Business School’dan İlişki Koçluğu, International Federation for Coaching and NLP’den NLP Master Trainer sertifikaları olan Özden, aynı zamanda Psikoloji yüksek lisans derecesi sahip… 40’ın üzerinde ülkede Liderlik, Kişisel Gelişim, Psikoloji, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi gibi konularda eğitim programları düzenliyor. Aynı zamanda yönetim danışmanlığı da yapıyor.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir