Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Soğuk havalarda işe konsantre olmanın yolları

Posted on 0 1.3K Görüntüleme

 

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte yatakları terk etmek zorlaştı. Çalışanlar, iş yerlerine geç kalıyor ve motivasyonları düşüyor. ID Coaching Koç Eğitmeni ve Profesyonel Koç Hatice Yıldıran, bu dönemde çalışanları “değer ve hedef bazlı” düşünmeliyiz diyerek uyarıyor ve yapılması gerekenleri anlatıyor…

 

İş yerlerinde çalışanların motivasyon düşüklüğe sebep olan birçok etken var. Yaz mevsiminin bitmesi, hava sıcaklığının düşmesi ve gün ışığının azalması da motivasyonu düşüren en önemli etkenlerdendir. Özellikle soğuk havaların geldiği bu mevsimde iş motivasyonu çoğu kişi için düşük olur. Bunun altında yatan asıl meselenin değişme karşı olan direnç olduğu biliniyor.

 

“Hayatımızın farklı dönemlerinde yaşadığımız değişimlere olduğu kadar mevsimsel değişimlere de uyum sağlamakta zorlanabiliriz”

 

Asıl yapılması gereken iç motivasyonu sağlam tutmak. Yapılan işin geniş anlamda aileye, çevreye ve topluma sağladığı katma değerin düşünülerek hareket edilmesi gerekiyor.

 

Geç kalmalar etkili iletişimle yönetilebilir

Bu şekilde düşünürsek kar, buz, fırtına bizi yıldırmaz. Sadece günü kurtarmak için işe gitmek yerine yarattığımız değeri düşünmek ve kendimize sürekli hedefler koymak bizim iç motivasyonumuzu yükseltecektir. Yöneticiler ekip üyelerine sadece bir çalışan olarak değil de her şeyden önce bir birey olarak yaklaşmalı. Soğuk hava ve kış trafiği işe geç kalma sebepleri olabilir.

Yönetici geç kalan kişilerle birebir konuşarak ve etkili iletişim yöntemlerini kullanarak bu sorun ile baş edebilir. Çalışanlar birey olarak ele alındıklarını, önemsendiklerini, iş disiplinlerinin takip edildiğini ve fark edildiklerini anladıklarında daha dikkatli olacaklardır. 

Yönetici kişi ile sorun üzerinde birebir konuşurken etkili geri bildirim metodunu kullanmalıdır.

Koçluk eğitimi alan yöneticiler bu tarz iletişim yöntemlerini çok iyi kullanmaktadır. Tabii ki iletişim yöntemlerinin yanında sabahları ilk yarım saati çalışanların motivasyonunu yükseltecek eğlenceli bir aktiviteye ayırabilir. Yöneticinin ekibi ile hem grup olarak hem de bireysel anlamda bağ kurması gerekir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir