Yeni ürünler, VIP teklifleri, blog özellikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için e-posta adresinizle kaydolun.

Çocuklar neden merak eder?

Posted on 0 382 Görüntüleme

Merak duygusu hayata merhaba dediğimiz andan itibaren başlar. Hayata gözlerini açan bebek, zamanla çevresini keşfetmeye başlar. En başta görüntüler dikkatini çeker, sesleri algılar. Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, çocukların gelişimi için merak duygusunun nasıl destekleneceğini ve geçiştirilmemesi gerektiğini anlattı.

Çocuklar neden merak eder?

Çocuğun dış dünya ile kurduğu bağ arttıkça, merak ettiği konuları daha fazla dile getirir. Çocukların dünyası, yetişkinlerden farklıdır. Onlar için her şey yenidir ve keşfedilecek çok şey vardır. Hayatı anlamlandırma isteği, çocuğu soru sormaya yöneltir. Dünyaya neden geldik, nasıl doğduk, hayvanlar neden konuşmuyor, neden rüya görürüz gibi bir sürü konuda merakları vardır.

Bazı zamanlarda ebeveynler, çocukların sorularına cevap verme konusunda tedirgin olabilirler. Bu sebeple ebeveynler çoğumuzun bildiği, “bizi dünyaya leylekler getirdi” sözünü söyleyerek, çocukların sorularını geçiştirirler. Fakat bu tür cevaplar, soyut zekâsı henüz gelişmemiş (0-11 yaş arası) çocuklar için uygun değildir.

 

Merak duygusunun önemi…

Bazen yaşları küçük olduğu için anne-babalar anlamadıklarını düşünerek olaylar üzerinde açıklama yapmazlar. Ancak çocukların açıklama yapılmasına ihtiyaçları vardır. Çünkü öğrenme sürecinin temelinde, merak duygusu vardır. Bu duygu; ebeveynler tarafından tatmin edildiğinde, çocuğun zekâ gelişimi hızlanır.

Kişiyi hayata bağlayan merak duygusu; pozitif hissi, enerji ve motivasyonu artırarak çocuğun sosyalleşmesi ve dış dünyayı tanımasına yardımcı olur. Çocuğun bağımsız, kendi ayakları üstünde durabilen, karşılaştığı sorunlara pratik çözümler üretebilen bireyler haline gelebilmesi için bu duygu kesinlikle desteklenmelidir.

 

Merak duygusu engellenmemeli…

Çocuklar merak ettikleri soruların cevaplarını alamadıklarında, kendilerini ciddiye alınmamış hissedebilirler ve bu durum onların özgüvenini zedeleyebilir. Özgüveni zedelenen çocuk, zamanla hırçın bir karaktere dönüşebilir. Bu yüzden çocuklara, bir yetişkin gibi davranarak, gerekli açıklamalarda bulunmak önemlidir.

  

Merak duygusu nasıl desteklenmelidir?

Çocukların sormuş olduğu konulara sade ve anlaşılır cevaplar vermek çok önemlidir. Ebeveynler; bazı durumlarda çocuklarının merak duygusunun kendisine ve çevresine zarar vermesinden korkabilirler. Fakat bu durumda sınırları iyi çizmekte fayda var. Yanlış olanın çocuğun merak duygusu olmadığı, sadece sonuçlarının zararlı olabileceği vurgusu yapılarak hem çocukları korumuş oluruz hem de bu duygularını engellememiş oluruz.

Çocuğunuza bu anlamda rol model olmak önem kazanıyor. Bizler de çocuklarımız ile hayatı yeniden keşfederek, onları bu konuda desteklemiş oluruz. Çocuklarımızı yakından takip ettiğimizde, onların merak ettiği şeyleri görerek, ilgi alanlarını belirleyebiliriz. Böylece desteklendiğini bilen çocuk, daha özgüvenli ve sağlam karakterli bir birey haline gelir.

Yazıyı Paylaş

Henüz Yorum yok, ilk yorumu sen yap.

Ne Düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir